W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

21.05.2024

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się członkowie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, by podsumować 10 – letnią pracę i rozmawiać o sprawach bieżących oraz planach działań w 2024 r., w tym m.in. o obchodach Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

XIII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Jeśli uratujemy choć jednego człowieka to warto było powołać Zespół, bo życie ludzkie nie ma ceny. Dziękuję za Państwa 10- letnie zaangażowanie 

– mówił Wojewoda otwierając jubileuszowe - XIII posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Jako przedstawiciel rządu w terenie, jako instytucja rządowa jesteśmy odpowiedzialni za to, aby przeciwdziałać takim zjawiskom, jak handel ludźmi. Państwo będąc fachowcami, ale też członkowie Zespołu, macie do czynienia z sytuacjami, które wydawałoby się, że w XXI wieku nie powinny mieć miejsca, zwłaszcza tutaj w środku Europy. Jednak zanotowane na terenie województwa lubuskiego przypadki pokazują, że mamy do czynienia ze zjawiskami handlu ludźmi. Wykorzystując Państwa wiedzę i zaangażowanie, powinniśmy zawsze mieć na względzie dobro ludzi. Cieszę się, że jesteście Państwo wsparciem tego Zespołu ze swoją wiedzą merytoryczną, zarówno instytucjonalnie, ale przede wszystkim osobiście, personalnie. Za to chciałem serdecznie podziękować – gdyby nie Państwa wrażliwość i wsparcie to być może życie niektórych z osób, które uległy procederowi handlu ludźmi, potoczyłoby się inaczej. 

– podkreślał Wojewoda podczas posiedzenia.

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi stanowi platformę wymiany informacji oraz współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami zaangażowanymi w przeciwdziałanie handlowi ludźmi, podnoszenie poziomu świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi.

Jubileusz 10-lecia zasługuje, aby podkreślić jego znaczenie

– mówiła z kolei Pani Grażyna Jelska, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, która w swoim wystąpieniu podsumowała działania, powołanego Zarządzeniem Wojewody z 19 maja 2014 r., Zespołu.

To m. in.:

  •  projekt „Lubuski alians służb mundurowych i cywilnych wobec handlu ludźmi i przestępczości transgranicznej”
  •  „Świadomość – wiedza – bezpieczeństwo”- badanie w zakresie świadomości  zagrożenia handlem ludźmi wśród klientów ośrodków pomocy społecznej województwa lubuskiego,
  •  projekt „Lubuska inicjatywa integracji Cudzoziemców”,
  • wystawa „Oblicza handlu ludźmi”,
  • Konkurs Wojewody Lubuskiego „Nie bądź ofiarą handlu ludźmi”,
  • szkolenia współorganizowane z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim,
  • konferencje /wydarzenia z okazji Europejskiego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwa.

Podczas jubileuszowego spotkania w skład Zespołu ds. powołano 2 nowych członków:

- Agatę Kądziołkę - przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji oraz

- Martę Koblowską – przedstawiciela Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Dołączacie Panie do Zespołu doświadczonych ludzi, z ogromną widzą, intuicją i uczuciem dla sprawy drugiego człowieka

– mówił Wojewoda wręczając akty powołania nowym członkom.

Celem Zespołu jest usprawnienie organizacji działalności prewencyjnej , wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi oraz pobudzanie aktywności lokalnych samorządów oraz organizacji pozarządowych w tym zakresie.

27 członków Zespołu reprezentuje: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Policję, Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Pracy, sądy i prokuratury, Wojewódzki Powiatowy Urząd Pracy, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, Wydziały Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}