Zaproszenie Wojewody Lubuskiego na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
26.07.2024
Uczcijmy razem pamięć tamtych czasów! Oddajmy hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość! W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Z tej okazji Marek Cebula, Wojewoda Lubuski zaprasza wszystkich Lubuszan do wspólnego uczczenia pamięci bohaterów tamtych dni.
Wojewódzkie Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia 2024 roku w Zielonej Górze - przy obelisku poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Szarych Szeregów na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej, zgodnie z poniższym harmonogramem:
- godz. 16:45 – przedstawienie słowno – muzyczne w wykonaniu zielonogórskich harcerzy z Hufca ZHP - pierwsza część;
- godz. 17:00 – uroczystość z ceremoniałem wojskowym, złożenie kwiatów pod obeliskiem oraz druga część przedstawienia.
Tego dnia, o godz. 9:00, Wojewoda Lubuski odda hołd bohaterom Powstania składając kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej na gorzowskim cmentarzu.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości do udziału w uroczystościach!
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku jako zbrojne wystąpienie Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim oraz polityczne - przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją powstańców. Było częścią szerszego planu wyzwolenia Warszawy przed nadciągającą Armią Czerwoną.
Mimo heroizmu i determinacji mieszkańców miasta, powstanie zakończyło się klęską i ogromnymi stratami ludzkimi oraz materialnymi. W trakcie dwumiesięcznych walk straty były ogromne - wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy.
Po upadku powstania Niemcy przystąpili do systematycznego niszczenia Warszawy, co doprowadziło do zrównania miasta z ziemią.
Powstanie warszawskie stało się symbolem odwagi i patriotyzmu Polaków, a jego rocznica jest obchodzona co roku w Polsce.