30 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mielcu
08.11.2024
Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu obchodzi 30-lecia działalności. W gali jubileuszowej wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Placówka od trzech dekad wspiera osoby z niepełnosprawnościami, umożliwiając im rozwijanie swoich umiejętności, pasji i talentów. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników oraz uczestników warsztatu, udało się stworzyć miejsce pełne ciepła, wsparcia i wzajemnego zrozumienia.
Uroczystość była doskonała okazją, aby podkreślić znaczenie pracy i zaangażowania wszystkich osób związanych z WTZ, a także podsumować dotychczasową działalność.
– Mielecki Warsztat Terapii Zajęciowej stał się miejscem wsparcia, rozwoju i integracji społecznej dla wielu osób, a obecna liczba niemal 100 podopiecznych robi ogromne wrażenie. Nie byłoby to możliwe bez obdarzonych wielką empatią i pasją opiekunów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą cieszyć się pełniejszym i bardziej aktywnym życiem. Przebywając na warsztatach, mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i odkrywania nowych talentów. Państwa działania przyczyniają się do przełamywania barier oraz budowania bardziej otwartego społeczeństwa opartego na inkluzywności. Od trzydziestu lat Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu pomaga nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale także ich bliskim. Wsparcie, jakie otrzymują tutaj podopieczni, jest nieocenione i niewątpliwie pozytywnie wpływa na życie całych rodzin – podkreślała wojewoda Teresa Kubas-Hul.
Podczas jubileuszu zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć występy artystyczne podopiecznych oraz wystawę ich twórczości.
***
Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielcu działa od 1994 roku i jest jednostką organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej . Jest to placówka pobytu dziennego, w której prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i umiarkowanym. Aktualnie w zajęciach rehabilitacyjnych bierze udział 90 uczestników w szesnastu pracowniach tematycznych. Osoby te posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
W ramach rehabilitacji zawodowej uczestnicy mają możliwość pozyskania lub przywrócenia umiejętności, które mogą być pomocne w podjęciu zatrudnienia w warunkach chronionych. Terapia prowadzona w warsztacie oparta jest o Indywidualne Programy Rehabilitacji, które dla każdego uczestnika opracowuje Rada Programowa. Określa się w nich formy rehabilitacji, jej zakres, metody nauki wielu umiejętności. Oprócz nauki czynności zawodowych uczestnicy rozwijają zaradność osobistą, samodzielność społeczną, umiejętność pracy w grupie, odpowiedzialność, tolerancję, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Indywidualne Programy Rehabilitacji uwzględniają aktualny stan psychofizyczny uczestników, ich zainteresowania, umiejętności i zdolności. (źródło: wtz.mielec.pl).
Fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.