30 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
26.09.2023
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie obchodzi jubileusz 30-lecia. Z tej okazji w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyła się uroczysta gala, w czasie której zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia państwowe.
Przez trzy dekady Fundusz nieustannie pracował na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Dzisiejszy jubileusz jest więc okazją do podsumowania wieloletniej działalności, w tym realizacji szeregu programów i projektów proekologicznych.
Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy WFOŚiGW otrzymali – nadane postawieniem Prezydenta RP – odznaczenia państwowe. Medale za Długoletnią Służbę – jako wyróżnienie za wzorowe, wyjątkowe sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje działania wspierające inicjatywy lokalne i zapewniające zrównoważony rozwój przy jednoczesnym wielkim poszanowaniu dla natury. W roku jubileuszu dziękuję za doskonałą współpracę, za rozliczne programy, projekty, mechanizmy, które sprawiają, ze zarówno samorządowcy, ale też beneficjenci indywidualni chętnie korzystają z rozwiązań, które służą ochronie środowiska – mówiła wojewoda.
***
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczęły swoją działalność1 lipca 1993 r. Są ważnymi ogniwami polskiego systemu finansowania przedsięwzięć ekologicznych w Polsce.
Celem strategicznym Funduszu jest poprawa stanu środowiska i efektywne gospodarowanie jego zasobami poprzez wspieranie działań służących zrównoważonemu rozwojowi województw w Polsce.
Fundusz dofinansowuje inwestycje i działania proekologiczne w zakresie: ochrony wód i gospodarki wodnej, ochrony atmosfery, ochrony ziemi i gospodarki odpadami, ochrony przyrody, edukacji ekologicznej oraz zapobiegania i likwidacji poważnych awarii i ich skutków.
Funkcjonowanie wojewódzkich funduszy, zwłaszcza ich udział w finansowaniu rozbudowy infrastruktury komunalnej oraz niskiej emisyjności, przyczynia się do poprawy stanu środowiska i warunków życia mieszkańców.