70 lat Państwowej inspekcji Sanitarnej na Podkarpaciu
23.09.2024
Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego obchodzi jubileusz 70-lecia. W uroczystości z tej okazji wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Osoby zasłużone na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie zostały wyróżnione odznaczeniami państwowymi – Krzyżami Zasługi oraz honorowymi odznakami resortowymi „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreślała, że od momentu swojego powstania w 1954 roku, Inspekcja nieustannie rozwija swoją strukturę i zakres działań, dostosowując się do licznych wyzwań – zarówno tych związanych z epidemiami, jak i nadzorem nad higieną żywności i wody.
– Szczególnie w ostatnich latach, w obliczu globalnych zagrożeń, Inspekcja wielokrotnie udowodniła swoją sprawność i gotowość do szybkiego i skoordynowanego działania. Warto podkreślić, że Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego nie tylko realizuje swoje zadania z najwyższą starannością, ale także może stanowić wzór dla innych regionów. Państwa determinacja i zaangażowanie w codzienną pracę są godne najwyższego uznania. Dzięki wam, mieszkańcy województwa podkarpackiego mogą czuć się bezpiecznie i pewnie, wiedząc, że ich zdrowie jest w dobrych rękach. Z okazji jubileuszu chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim pracownikom tej zasłużonej instytucji i życzyć dalszych sukcesów w realizacji tak ważnej misji. Dziękuję za nieustanną gotowość do działania i profesjonalizm, który przekłada się na nasze zdrowie i bezpieczeństwo – mówiła wojewoda.
***
Działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej to lata wytężonej służby polskiemu społeczeństwu, począwszy od zapobiegania licznym chorobom zakaźnym, przez monitoring jakości wody do picia czy kąpieli, po nadzór nad warunkami higieny środowiska, pracy, higieny radiacyjnej, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji oraz nad warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia.
Misją Inspekcji jest dążenie do osiągnięcia pożądanych norm zdrowotnych poprzez podjęcie działań umożliwiających zachowanie lub przywracanie bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi, a także mające na celu identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń, inicjowanie i organizowanie skoordynowanego nadzoru i kontroli służących zapobieganiu wszelkim zagrożeniom fizycznym, chemicznym i biologicznym, zachowaniu i umacnianiu zdrowia zbiorowości oraz kształtowaniu w tym zakresie odpowiednich postaw i zachowań.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów