W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica deportacji Polaków na Sybir

13.02.2024

"Nie możemy nigdy zapomnieć o tych, którzy znosili tak wiele cierpienia na „nieludzkiej ziemi” - mówił I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż podczas obchodów 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

Pomnik powstańców Sybiru

Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Sybiraków w Rzeszowie, gdzie uczestnicy uczcili pamięć zesłanych na „nieludzką ziemię” – złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Wydarzenie było również okazja do ślubowania kadetów klas pierwszych X Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Rzeszowie.  

Nie możemy nigdy zapomnieć o tych, którzy znosili tak wiele cierpienia na „nieludzkiej ziemi”, o ludziach, którzy wykazali niezłomną odwagę w obliczu niepewności życia codziennego. Niech ich postawa będzie dla nas przypomnieniem, że mimo najcięższych prób, woli życia i ducha narodu polskiego nie można złamać. Cześć ich pamięci! – mówił I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż podczas obchodów 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu.

Obchody zostały zorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Rzeszowie.  

***

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciło nigdy do kraju.  Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

{"register":{"columns":[]}}