W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia ratownicze „Rzeszów 2023”

29.09.2023

Blisko 160 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wytypowanych pododdziałów Podkarpackiej Brygady Odwodowej wzięło udział w wojewódzkich ćwiczeniach ratowniczych pk. „Rzeszów 2023”. W działaniach brali udział także funkcjonariusze Policji, ratownicy PRM, pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz GDDKiA.

Strażacy podczas ćwiczeń ratowniczych „Rzeszów 2023”

W podsumowaniu ćwiczeń uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Przeprowadzone dziś manewry pozwoliły, by wszystkie formacje mogły wypracować i przećwiczyć w praktyce procedury ratunkowe. Gratuluję organizatorom, ale przede wszytym dziękuję funkcjonariuszom i pracownikom współpracujących służb, którzy w tych manewrach uczestniczyli. Doceniam też obecność ratowników medycznych. Osiem ćwiczących dziś zespołów nie uszczupliło potencjału Państwowego Ratownictwa Medycznego w regionie, a to szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia mieszkańców naszego województwa – powiedziała wojewoda.

Biorącym udział w manewrach podziękował też komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec. Natomiast dyrektor wydziału Ratownictwa i Powiadamiania Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Jakub Dzik podkreślił rangę ćwiczeń w kontekście zwiększającego się ruchu na podkarpackich odcinkach dróg i wiążących się z tym zagrożeń. Przypomniał o masowych wypadkach, do których doszło w ostatnim czasie na autostradzie A4.

Zadaniem ćwiczących było m.in: doskonalenie współdziałania sił Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego powiatu rzeszowskiego z siłami i środkami powiatów współdziałających, doskonalenie umiejętności kierowania działaniem ratowniczych przez kadrę dowódczą PSP, doskonalenie alarmowania, dysponowania, koncentracji i przemieszczania się dużej ilości sił i środków ksrg oraz sprawdzenie możliwości taktyczno-technicznych sprzętu ratowniczego w aspekcie realizacji przyjętych koncepcji rozwinięć i zamiaru taktycznego.

Funkcjonariusze mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w trzech epizodach. Na rzece Wisłok realizowane były działania przeciwpowodziowe, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 w Rzeszowie strażacy prowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, natomiast na odcinku drogi ekspresowej S-19 zmierzyli się z wypadkiem drogowym, w którym rannych zostało blisko 30 osób.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwał zespół oceniający KW PSP w Rzeszowie pod dowództwem zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzeja Marczeni.

Na podst. www.gov.pl/web/kwpsp-rzeszow

{"register":{"columns":[]}}