Debata Europejskiego Komitetu Regionów
06.04.2022
„Regionalny i lokalny wymiar wojny w Ukrainie” to temat konferencji Europejskiego Komitetu Regionów, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego z udziałem wojewody podkarpackiego Ewa Leniart.
W spotkaniu dotyczącym pomocy dla Ukrainy uczestniczyli m. in. komisarz UE do spraw spójności i reform Elisa Ferreira, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący komisji REGI w Parlamencie Europejskim Younous Omarjee i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, przewodnicząca grupy roboczej Europejskiego Komitetu Regionów ds. Ukrainy Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Obwodu Charkowskiego Tetiana Jehorowa-Lutsenko, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Gospodarzem debaty był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej do spraw Spójności i Reform odniosła się do kryzysu uchodźczego i pomocy udzielanej Ukraińcom przez Polaków:
– Uważam, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla świata, Europy, Ukrainy, ale i Polski. Wydaje mi się, że jest to moment historyczny, ponieważ walczymy wszyscy, ale w szczególności Ukraińcy. Składam hołd i wyrazy szacunku dla tej niewiarygodnej odwagi i dzielności, które pokazują nam obywatele Ukrainy, którzy każdego dnia walczą o siebie i jest to wielki przykład dla Europy i świata. Jednocześnie składam wyrazy szacunku dla Polaków, bo Polska jest tym pierwszym krajem, do którego trafiają uchodźcy. Województwo podkarpackie graniczące bezpośrednio z Ukrainą jest bardzo aktywne w niesieniu pomocy i ta pomoc jest tą wartością, którą chce im dać. W kryzysie wracamy do podstaw i widzimy tę energię, która leży w zwykłych ludziach. Okazuje się nagle, że ludzie porzucają swoją codzienną działalność po to, by pomagać – powiedziała.
Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego mówił o konsekwencjach tego kryzysu dla całej Europy:
– Ten kryzys będzie miał ogromne konsekwencje dla naszej historii. Jak państwo wiecie Unia Europejska powstała poprzez solidarność i dla solidarności. W tej chwili mamy ogromny obowiązek wobec Ukrainy, właśnie ten związany z solidarnością. Działamy w ogromnym napięciu i musimy działać w pośpiechu, ale skutki tego, co obecnie się dzieje będą ogromne. Z jednej strony mamy skutki natychmiastowe tego, a związane z kryzysem uchodźczym, czemu musimy sprostać. Z drugiej obserwujemy pewne konsekwencje związane z sankcjami politycznymi. Cały zachód Europy będzie musiał się zmierzyć z elementami makroekonomicznymi związanymi ze skutkami tych historycznych wydarzeń – powiedział.
Delegacja z Parlamentu Europejskiego przyjechała do Polski na zaproszenie ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy. We wtorek miała miejsce wizyta na przejściu granicznym w Korczowej oraz w punkcie recepcyjnym w Hali Kijowskiej. Odbyło się także spotkanie z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
Więcej informacji na temat dzisiejszej debaty tutaj.