Debata pokoleniowa na temat roli „Solidarności”
31.08.2022
„O Solidarności, która zmieniła bieg historii”- to temat debaty pokoleniowej, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie w związku z obchodami Dnia Solidarności i Wolności.
Polski Sierpień i powołanie wolnych związków zawodowych dały początek wielkim zmianom, przyniosły wyzwolenie spod jarzma totalitaryzmu i ukształtowały nowe oblicze Polski i Europy. Idea rodzącej się „Solidarności” porywała miliony ludzi, którzy sprzeciwili się panującemu reżimowi komunistycznemu. Przemiany jakie dokonały się za sprawą utworzonej w sierpniu 1980 r. „Solidarności” i ludzi, którzy doprowadzili do jej powstania, całkowicie zmieniły naszą Ojczyznę.
O historycznej roli „Solidarności” w obaleniu systemu komunistycznego przypomina Dzień Solidarności i Wolności, obchodzony 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r. W 42. rocznicę tego wydarzenia w Rzeszowie odbyła się debata pokoleniowa pt. O Solidarności, która zmieniła bieg historii. Wydarzenie zostało przygotowane przez Wojewodę Podkarpackiego i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. Moderatorem debaty był dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie.
– Bardzo ważne jest to, aby młodzi ludzie czuli, rozumieli, czym była „Solidarność”, dlaczego jest to ruch, który zmienił bieg historii. Jeżeli będą mieć tę wiedzę, to będą w stanie docenić wolność i niepodległość swojego państwa. Nic nie buduje ludzkiej świadomości bardziej, niż kontakt ze świadkiem. Jeśli chcemy, by wiedza o pewnych procesach docierała do kolejnych pokoleń, to to zetknięcie z doświadczeniem działaczy, świadków jest niezwykle potrzebne – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, otwierając spotkanie.
Rolę dyskusji, której celem jest wymiana myśli i doświadczeń pomiędzy członkami Solidarności, osobami represjonowanymi, świadkami historii a młodymi ludźmi podkreśliła zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Bogumiła Stec-Świderska.
– Perspektywa młodych ludzi jest zupełnie inna niż nasza i myślę, że to jest wspólna wartość tej debaty – powiedziała Bogumiła Stec-Świderska.
W panelach dyskusyjnych wzięli udział: członkowie „Solidarności”, działacze opozycji demokratycznej oraz przedstawiciele młodego pokolenia – przedstawiciele Koła Naukowego Powszechnej Historii Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W gronie zaproszonych gości znaleźli się m. in. podkarpaccy parlamentarzyści Piotr Babinetz, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przedstawiciele służb mundurowych oraz rządowej administracji zespolonej.
***
Dzień Solidarności i Wolności to święto państwowe obchodzone 31 sierpnia na pamiątkę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku w 1980 r.
Ustanawiając Dzień Solidarności i Wolności ustawą z 2005 r., Sejm postanowił uhonorować wysiłek ludzi, którzy żyli w niesuwerennym państwie i byli uciemiężeni przez opresyjną władzę, ale pozostali wierni idei niepodległej Polski i walczyli o przywrócenie praw obywatelskich i pracowniczych. Święto jest też wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości po latach komunizmu.