W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Franciszek Litwin pośmiertnie mianowany na wyższy stopień oficerski

01.03.2021

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie płk Mariusz Stopa wręczyli akt mianowania na wyższy stopień oficerski rodzinie Franciszka Litwina, żołnierza podziemia niepodległościowego zmarłego 1961 roku.

Wręczenie patentu na stopień oficerski

Do członków rodziny Franciszka Litwina zwróciła się wojewoda Ewa Leniart.

– Dziś wspominamy tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. W tym gronie swoje miejsce ma chor. Franciszek Litwin. Dla Was najbliższa osoba, a dla nas postać wyjątkowa. Proszę to potraktować jako wyraz wdzięczności ze strony państwa polskiego za służbę, którą Franciszek Litwin podjął, nie zważając na niebezpieczeństwa, zagrożenie własnego życia, zapewne także z uszczerbkiem dla rodziny – powiedziała. 

Chor. Franciszek Litwin – całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie. Już w 1914 r. zaciągnął się do formacji „Śląskie Dzieci”, która wchodziła w skład Legionów Polskich. Przez kolejne lata, aż do niewoli jenieckiej w czasie II wojny światowej , związany był z wojskiem. Brał udział w kampanii wrześniowej i wojnie obronnej, służąc jako żołnierz zawodowy w strukturach 21 Pułku Artylerii Lekkiej. 18 września 1939r. dostał się do niewoli Armii Czerwonej, skąd następnie przekazany do niemieckiego stalagu.                        

W 1941 r. , po wydostaniu się z niewoli, wstąpił w szeregi Związku Walki Zbrojnej. Był dowódcą plutonu sanitarnego w strukturach Placówki AK Głogów. Od 1945 roku prowadził działalność konspiracyjną. Stanął na czele koła Wolność i Niezawisłość w Głogowie. W 1947 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie w 1948 roku osądzony i skazany na śmierć. Najwyższy Sąd Wojskowy zmienił wymierzoną karę śmierci, na 15 lat więzienia. W 1954 r. został zwolniony czasowo, ze względu na zły stan zdrowia. W 1956 roku w wyniku amnestii – do więzienia już nie trafił. 26.10.1994 r. Sąd Wojewódzki w Rzeszowie unieważnił wyrok z 1948 roku, uzasadniając iż Franciszek Litwin był prześladowany za swoją działalność niepodległościową. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej.

Procedurę mianowania zainicjował Burmistrz Miasta Głogowa Małopolskiego. Zgodnie z § 37a ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe, chor. Franciszek Litwin został pośmiertnie mianowany na stopień podporucznika.

Na podstawie informacji WSZW w Rzeszowie. 

{"register":{"columns":[]}}