Fundusze Europejskie dla firm – spotkanie informacyjne
13.03.2023
Dziś w Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce odbyła się konferencja poświęcona nowej perspektywie finansowej UE - „Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich”. W wydarzeniu uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Z przedsiębiorcami z Podkarpacia spotkali się także: wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Mariusz Bednarz.
Otwierając spotkanie wiceminister Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że pomimo długiego procesu negocjacji, Polska otrzyma całą pulę zapowiedzianych środków.
– Jesteśmy po bardzo trudnym okresie rozmów z Komisją Europejską, ale mamy wynegocjowane już wszystkie programy. Skutkuje to tym, że Polska nie utraciła żadnych środków. Do dyspozycji mamy wciąż 76 mld euro – zauważyła.
Wiceminister dodała także, że przedsiębiorcy – zaraz po jednostkach samorządu terytorialnego – będą największymi beneficjentami Funduszy Europejskich. Przypomniała też, że w ramach nowej perspektywy większy nacisk kładziony jest na zwrotne formy wsparcia. Zaznaczając przy tym, że dotacje bezzwrotne będą instrumentem stale dostępnym.
Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że polski rząd inwestuje w działania zmierzające do odwrócenia niekorzystnych trendów demograficznych, ale także wspiera rozwiązania edukacyjne skierowane już do najmłodszych obywateli. Jak zauważyła, takim projektem są „Laboratoria Przyszłości”.
– W jego ramach do szkół trafiają nowoczesne sprzęty, które każdego dnia służą uczniom. Jest to ważne w kontekście kierunków nauczania związanych z rozwojem nowoczesnych technologii. Program został uruchomiony w 2021 roku. Jak do tej pory wsparcie otrzymało ponad 1000 szkół podstawowych z Podkarpacia na kwotę 62,5 mln zł – zaznaczyła wojewoda.
Marszałek Władysław Ortyl mówił o regionalnym programie operacyjnym FEP, o stanie jego zaawansowania.
– Jesteśmy po pierwszym posiedzeniu Komitetu Monitorującego, który przyjął już kryteria, co umożliwia uruchomienie pierwszych naborów i tak się będzie działo – zapowiedział marszałek.
Marszałek dodał, nawiązując do słów wiceminister Jarosińskiej-Jedynak, że w ramach nowej perspektywy dominują są instrumenty zwrotne, ale wynegocjowano z KE dotacje bezzwrotne dla firm, które działają na terenie gmin graniczących z Ukrainą, tak aby problem wynikający z wojny udało się w większym stopniu zniwelować.
Dalsza część spotkania poświęcona była kwestiom praktycznym, m.in. kryteriom pozyskania środków unijnych. O Funduszach Europejskich w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 mówił m.in. przedstawiciel organizatorów Piotr Kryjom z Platformy Przemysłu Przyszłości. Podczas spotkania swoje oferty skierowane do biznesu zaprezentowali m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, NCBiR, Bank Gospodarstwa Krajowego, Wojewódzki Urząd Pracy. Wiele miejsca zostało także poświęcone nowemu programowi regionalnemu: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, o którym mówili eksperci z urzędu marszałkowskiego.