W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacje w edukacji – konferencja w Rzeszowie

03.06.2022

O innowacjach w edukacji rozmawiali dziś uczestnicy konferencji, która odbyła się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Pelczara w Rzeszowie. W otwarciu wydarzenia wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Uczestnicy konferencji dotyczącej innowacji w edukacji

W ramach dwudniowej konferencji spotkają się specjaliści od edukacji z całej Polski, uczniowie, nauczyciele oraz firmy z branży EdTech. Odbywają się m.in. warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli oraz lekcje dla uczniów prowadzone przez nauczycieli wykorzystujących nowoczesne narzędzia TIK w swojej pracy. Celem spotkań jest wsparcie dyrektorów i nauczycieli w realizacji programu Laboratoria Przyszłości oraz podnoszenie ich kompetencji cyfrowych.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymują środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). 

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Rzeszów jest miejscem, gdzie podejmowane są kwestie związane z innowacjami w edukacji. Niezwykle istotne jest, by młodzi ludzie połknęli bakcyla zainteresowania nauką i techniką.  Niewątpliwie nauczyciele i wychowawcy są tymi, którzy mogą ten dar zainteresowania dziedzinami nauk ścisłych przekazać. Wiążemy z tym ogromne nadzieje nie tylko dlatego, że potrzeby regionu są ogromne, ale wiemy, że przyszłość zależy od umiejętnie przekazanej wiedzy i od właściwie ukształtowanych umysłów ludzkich  – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. – Życzę Państwu, aby zarówno warsztaty, jak i cześć konferencyjna przyczyniły się do dobrych wrażeń, przemyśleń, ale także przyniosły tę praktyczną osnowę do działań, które na codzienna podejmujecie w edukacji dzieci i młodzieży – dodała wojewoda.

Tematy dzisiejszych wykładów dla kadry pedagogicznej to. m.in. „Cyfrowa szkoła Google, jako jedna z najbardziej innowacyjnych instytucji edukacyjnych na świecie – na przykładzie szkół zagranicznych i nowego projektu w Polsce”; „Inicjatywy Intela wspierające rozwój umiejętności cyfrowych”; „Od pomysłu do przemysłu, wykorzystanie technologii przyrostowej w realizacji projektów uczniów. Wczoraj natomiast z warsztatów korzystali uczniowie – zapoznali się z elementami kombinatoryki, wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii i uczestniczyli w „kosmicznej przygodzie”.

Konferencja została zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, STEM Edukacja, KNET Services i PRODATA. Inicjatywa adresowana jest do dyrektorów szkół i nauczycieli, samorządowców, pracowników administracji odpowiedzialnych za edukację, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Konferencja edukacyjna „Innowacje w edukacji”

{"register":{"columns":[]}}