Jasionka punktem ewakuacyjnym ukraińskich pacjentów
01.09.2022
W podrzeszowskiej Jasionce otwarto dziś Medevac Hub, który będzie służył do ewakuacji medycznej pacjentów z Ukrainy. Ich dalsze leczenie odbywać się będzie w państwach Unii Europejskiej.
Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce poprowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Sam Hub zajął jedną z hal Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego. W inauguracji jego działalności uczestniczyli: minister zdrowia Adam Niedzielski, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, minister zdrowia Ukrainy Viktor Liashko i wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Medevac Hub Jasionka powstał, aby pomagać obywatelom Ukrainy. Ukraina nie pozostanie sama w walce z rosyjskim agresorem. Zajmujemy się pacjentami, aby mogła prowadzić walkę o wolność – mówił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister dodał, że dotychczas dzięki europejskiemu mechanizmowi ok. 1,2 tys. pacjentów z Ukrainy trafiło na leczenie do innych państw europejskich, w tym blisko 200 z Polski. Medevac Hub Jasionka i specjalny samolot Medevac mają ułatwić i przyspieszyć transfer pacjentów.
Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič podkreślił konieczność powstania hubu, ze względu dramatyczną sytuację w jakiej znajduje się system opieki zdrowotnej na Ukrainie.
– Liczba rannych rośnie z dnia na dzień, a szpitale i tak już pozbawione zapasów walczą o zaspokojenie potrzeb. Jednocześnie niszczenie placówek służby zdrowia pozbawia przewlekle chorych pacjentów leczenia, którego potrzebują do przeżycia. Nie możemy porzucić tych ludzi – powiedział.
Te słowa potwierdził ukraiński minister zdrowia Viktor Liashko
– Niestety już 18 ukraińskich medyków nie zobaczy zwycięstwa nad okupantem. Zginęli od kul wroga w szpitalach cywilnych – mówił.
Skalę potrzeb związanych z opieką nad pacjentami z Ukrainy przedstawiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
– Od początku wojny z pomocy medycznej w podkarpackich punktach medycznych skorzystało 18 tys. osób. W tym 4,5 tys. dzieci.
Wojewoda zapewniła, że wsparcie będzie kontynuowane.
– Jesteśmy gotowi do tego, aby naszym sąsiadom, dotkniętym skutkami tej straszliwej wojny pomagać tak długo, jak będzie to potrzebne – dodała Ewa Leniart.
Medevac Hub jest finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 roku (do tej pory ewakuowano już ponad 1143 osób do szpitali w 18 krajach Europy) i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.