W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne wsparcie dla podkarpackich ratowników

24.08.2022

Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie trafiły trzy nowe ambulanse o wartości 1,6 mln zł. Zakup karetek został dofinansowany dzięki zaangażowaniu środków w wysokości 1,5 mln zł z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Fragment ambulansu. Na masce napis Państwowe Ratownictwo Medyczne

– To dobry czas dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, stacji która jest liderem całego konsorcjum obsługującego system Państwowego ratownictwa medycznego dla naszego województwa – mówiła podczas konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda przytoczyła także statystyki wyjazdów realizowanych przez podkarpackich ratowników. Przypomniała, że na ich dużą liczbę wpływ miała pandemia Covid-19, która znalazła również odzwierciedlenie w szybszym zużywaniu sprzętu, np. takiego jak karetki.  

– Wyjazdów za ubiegły rok było łącznie ponad 143 tys., z czego ponad 38 tys. wyjazdów zostało zrealizowanych przez ambulanse z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie” – dodała Ewa Leniart.

Poseł Andrzej Szlachta przypomniał, że finansowanie ratownictwa medycznego to tylko jeden z obszarów działalności rządu w zakresie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

– Minister zdrowia przekazał niedawno dobrą informację. Ciężko chore dzieci, dla których koszt zabiegów to milionowe wydatki, otrzymają wsparcie finansowe z funduszu medycznego – mówił poseł Szlachta.

Wicemarszałek Ewa Draus odniosła się do wzrastających potrzeb w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców i osób odwiedzjących region.

Te nowe ambulanse przyczynią się do szybkości i sprawności reakcji ratowników na potrzeby mieszkańców. A jak wiemy, potrzeby regionu, mieszkańców i przybywających do nas gości są coraz większe – zauważyła.

Dyrektor stacji pogotowia mówił o konieczności dostosowania pracy do wyzwań urbanistycznych w dużych miastach, takich jak Rzeszów.  

– Coraz ciężej mamy my – ratownicy medyczni. Musimy jechać na coraz gęściej zaludnione osiedla, z ciasną zabudową. W związku z tym te ambulanse są mniejsze. Po to, aby dostosować się do tego ukształtowania terenu – powiedział Andrzej Kwiatkowski.

Łącznie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie zamówiła 4 nowe ambulanse. Finansowanie trzech z nich jest wynikiem wykorzystania wspomnianych funduszy, natomiast czwarty pojazd zakupiono w ramach środków własnych.

{"register":{"columns":[]}}