Legia Akademicka – podsumowanie programu na Politechnice Rzeszowskiej
14.06.2022
Na Politechnice Rzeszowskiem odbyła się uroczystość wręczenia kart powołania na ćwiczenia wojskowe i zaświadczeń o ukończeniu szkolenia teoretycznego w ramach Legii Akademickiej. Rzeszowska uczelnia, jako jedną z pięciu w województwie, realizuje kolejną edycję projektu.
W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że udział młodych ludzi w programie może okazać się dla nich bezcennym doświadczeniem.
– Jestem przekonana, że czas spędzony na szkoleniu, w warunkach konieczności szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość buduje zaufanie pomiędzy uczestnikami, daje możliwość sprawdzenia się, a co najważniejsze to szansa na zdobycie dodatkowych, bardzo unikalnych umiejętności i kwalifikacji . Polsce potrzeba wykształconych, młodych ludzi, których wiedza i umiejętności przyczynią się do jej rozwoju i sprawią, że nasi obywatele będą się czuć bezpieczniej – mówiła wojewoda.
W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska, szef Ośrodka Zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji – płk dr inż. Mariusz Stopa.
Wydarzeniu towarzyszył pokaz uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
***
Piąta edycja projektu pn. Legia Akademicka realizowana jest na podstawie zawartego w dniu 22 stycznia 2021 r. porozumienia Ministra Edukacji i Nauki z Ministrem Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów w ramach Legii Akademickiej. Projekt jest kontynuacją pilotażu o tej samej nazwie zapoczątkowanego w 2017 r.
Edukacja wojskowa studentów w ramach projektu obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczną realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.
Do projektu mogli przystąpić studenci (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
Głównym celem części teoretycznej jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej, niezbędnej do odbycia szkolenia w ramach ćwiczeń wojskowych realizowanych w jednostkach wojskowych.
Organizatorem procesu dydaktycznego (szkoleń), obejmującego przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest rektor uczelni, w której realizowany będzie proces teoretycznego szkolenia wojskowego, w formie zajęć ogólnouczelnianych realizowanych poza programem kształcenia.
W projekcie bierze udział 53 uczelnie publiczne i 17 uczelni niepublicznych. Z terenu naszego województwa do programu zakwalifikowało się pięć uczelni: Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu; Uniwersytet Rzeszowski i Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie