W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

05.12.2022

Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru odbyło się dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

 Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas międzypokoleniowego spotkania upamiętniającego losy Zesłańców Sybiru

Uroczystość, zorganizowana przez wojewodę podkarpackiego oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie, która odbyła się udziałem przedstawicieli młodego pokolenia, była ważną lekcją historii, przypominającą o ogromie cierpień naszych rodaków.

Jak podkreśliła wojewoda Ewa Leniart, naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tamtych czasach, a świadectwo Sybiraków – osób mających za sobą wyjątkowo trudne przeżycia – jest formą kształtowania i wychowania młodego pokolenia, natomiast Związek Sybiraków jest swego rodzaju wyznacznikiem pamięci o trudnej historii Polski i Polaków

Dzisiejsze spotkanie, upamiętniające losy zesłańców deportowanych w latach 1940 – 1956 na Sybir i do Kazachstanu, było również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i odznak honorowych.  Srebrnymi Krzyżami Zasługi i Medalami „Pro Patria” zostały odznaczone osoby, które wyróżniły się zasługami się na rzecz Związku Sybiraków, szczególną aktywnością w działalności społecznej i charytatywnej oraz kultywowaniem pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

– Gratuluję osobom, które mogłam – w imieniu Prezydenta RP oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – uhonorować odznaczeniami oraz medalami „Pro Patria”. Są to osoby, które na co dzień w swej działalności  wykraczającej poza ramy aktywności zawodowej są związane z kultywowaniem pamięci o Zesłanych na Sybir. Naszym obowiązkiem jest tę pamięć pielęgnować i przekazywać dalej. Niezwykle istotne jest to, aby była zakotwiczona w sercach młodych ludzi – mówiła wojewoda.

W czasie spotkania wspomnieniami dzielili się świadkowie tamtych czasów. Całość uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej i Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie. Swoje wiersze zaprezentowała Teresa Paryna, członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych.

{"register":{"columns":[]}}