Na Podkarpaciu ruszył pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych
19.04.2021
Od 19 kwietnia ruszył pierwszy na Podkarpaciu pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych. Został zorganizowany w sali gimnastycznej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu.
O szczegółach kolejnego etapu realizacji Narodowego Programu Szczepień mówili dziś na konferencji prasowej poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, starosta jarosławski Stanisław Kłopot, dyrektor COM w Jarosławiu Piotr Pochopień oraz zastępca dyrektora do spraw medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Iwona Karasowska-Stepaniak.
Poseł na Sejm RP Tadeusz Chrzan podziękował osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie, które jest ważnym krokiem w sprawnej realizacji programu szczepień. Jak podkreślił, to doskonały przykład dobrej współpracy rządu i samorządu.
– Przyspieszamy realizację Narodowego Programu Szczepień. W całej Polsce powstają pilotażowe Punty Szczepień Powszechnych. W naszym województwie pierwszy tego typu punkt powstał w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Jana Pawła II 30 w Jarosławiu. Kolejne punkty będą otwierane sukcesywnie. Będziemy informować na bieżąco o ich lokalizacjach – powiedziała wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, która podziękowała władzom samorządowym za wszelkie działania podjęte na rzecz realizacji Narodowego Programu Szczepień. Złożyła również wyrazy uznania dla białego personelu i wszystkich służb, które każdego dnia podejmują trudną walkę z pandemią.
Podmiotem prowadzącym pilotażowy PSP jest Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Pacjenci będą obsługiwani przez 3 zespoły szczepiące, na miejscu będzie pracowało także 3 rejestratorów. Wsparcie logistyczne zapewnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Szczepienia będą wykonywane od poniedziałku do niedzieli od godz. 8.00 do 18.00 i będą realizowane zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień. Szczegóły dotyczące rejestracji są dostępne tutaj i tutaj .
Punkt Szczepień Powszechnych w Jarosławiu jest w stanie zaszczepić kilkaset osób dziennie. – Liczby, które przewidujemy do szczepień w skali dobowej pozwolą zapewnić wykonanie szczepień w stosunkowo krótkim czasie. To dla nas szansa na powrót do normalności – powiedział starosta jarosławski Stanisław Kłopot.
Powszechne Punkty Szczepień (PSP) tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Początkowo w każdym województwie powstanie jeden pilotażowy Powszechny Punkt Szczepień. Następnie powstanie dodatkowych 471 punktów. W tej chwili w Polsce działa ok. 6 500 punktów szczepień. Razem z nowo powstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju.
Aktualne informacje na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień.