W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O bezpieczeństwie regionu podczas konferencji geopolitycznej w Rzeszowie

03.03.2023

„Sytuacja geopolityczna – Świat – Europa - Region” to tytuł konferencji, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie i stanowiła forum analiz i wymiany doświadczeń w gronie służb, inspekcji, straży, urzędników, naukowców i ekspertów.

Wojewoda podkarpacki podczas wykładu na konferencji geopolitycznej w Rzeszowie. Przed przemawiająca wojewodą uczestnicy spotkania

Mija rok toczącej się, pełnowymiarowej wojny za naszą wschodnią granicą, która wywołała ogromny kryzys migracyjny. Położenie geograficzne województwa podkarpackiego oraz zewnętrzna granica Unii Europejskiej sprawiły, że już w pierwszych dniach od wybuchu wojny Podkarpacie musiało zmierzyć się z zapewnieniem bezpieczeństwa, pomocy socjalnej i medycznej uchodźcom uciekającym z terenów objętych wojną. Dodatkowo skutki masowej migracji implikowały zainteresowanie całego świata sytuacją na granicy RP i terenach przygranicznych.

Uczestnicy konferencji rozmawiali m. in. o doświadczeniach ostatnich dwunastu miesięcy, roli województwa podkarpackiego i organizacji pomocy dla osób uciekających przed wojną za naszą wschodnią granicą, a także o wpływie wojny rosyjsko-ukraińskiej na bezpieczeństwo regionu.

Wydarzenie otworzyli wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart, dr hab. Elżbieta Feret, prof. UR – prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych, dr hab. Marek Cierpiał-Wolan – dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz przedstawiciel Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki.

– Warto, byśmy mieli pełną świadomość tego, że historia dzieje się z naszym uczestnictwem, że to, co robimy, wykonując swoje obowiązki, będzie miało wpływ na to, jak będzie postrzegana Polska, Podkarpacie w perspektywie czasowej – powiedziała wojewoda podczas otwarcia spotkania.

Ewa Leniart podkreśliła, że złożoność wydarzeń, które towarzyszyły kryzysowi uchodźczemu wymagała bardzo intensywnej współpracy i działań, które udało się zrealizować dzięki wsparciu służb, inspekcji, administracji samorządowej, która była bardzo ważnym partnerem i pięknej reakcji mieszkańców naszego regionu.

Podczas wykładu inauguracyjnego wojewoda mówiła m. in. o organizacji punktów recepcyjnych, pomocy medycznej, funkcjonowaniu hubów transportowych, koordynacji pomocy humanitarnej, wdrażaniu rozwiązań tj. weryfikacja wolontariatu, a także o szeregu wyzwań, z jakimi musiało zmierzyć się Podkarpacie w obliczu wojny za wschodnią granicą.  

Kolejny wykład  dotyczący sytuacji geopolitycznej Europy w obliczu napaści Rosji na Ukrainę wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Grosse.

W ramach wydarzenia odbyły się także dwa panele dyskusyjne poświęcone wojnie w Ukrainie i jej wpływowi na bezpieczeństwo oraz społecznym skutkom wojny dla województwa podkarpackiego i całego regionu. W debacie uczestniczyli przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Ośrodka Studiów Wschodnich, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Biura Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Zdrowia, Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i UNHCR.

Konferencja została zorganizowana przez Wojewodę Podkarpackiego przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim i Urzędem Statystycznym w Rzeszowie.

{"register":{"columns":[]}}