O pokoleniu iGen podczas konferencji naukowo-wychowawczej
11.02.2022
O pokoleniu iGen i aktualnej kondycji psychicznej cyfrowej młodzieży rozmawiali dziś uczestnicy konferencji naukowo-wychowawczej „Rodzina w centrum uwagi. Siła usieciowionych więzi”.
Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, to kolejna inicjatywa poruszająca kwestie związane z wzajemną współpracą rodziny i szkoły w trudnym procesie wychowania i kształtowania młodego człowieka.
– Chcemy zwrócić uwagę na pokolenie osób urodzonych po 1995 r. zwane pokoleniem iGen (iGeneracja). Pokolenie dorastające z telefonem komórkowym, z nieograniczonym dostępem do Internetu. Pokolenie mające swoją specyfikę, wyróżniające je na tle innych, wcześniejszych generacji, na które czyha wiele zagrożeń. Ważne jest, byśmy byli świadomi – jako rodzice, wychowawcy, opiekunowie, katecheci – tych zagrożeń, które dotykają młodych ludzi, byśmy umieli tak pokierować ich zainteresowaniami, by dostęp do Internetu traktowali jako rzecz potrzebną i użyteczną, ale nie całkowicie podporządkowali mu swoje życie. Istotne jest, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób rozmawiać z tymi ludźmi, w jaki sposób pomagać i jak definiować szybko ich problemy po to, aby pozwolić im funkcjonować w rzeczywistości innej niż wirtualna – mówiła wojewoda.
W programie wideokonferencji znalazły się prelekcje Barbary Rozmus („Pokolenie iGen, które dorasta nocą. Aktualna kondycja psychiczna cyfrowej młodzieży”), mł. insp. Piotr Szymańskiego – naczelnika Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie („iPhone w ręku pokolenia iGen, narzędziem dziecięcej e-przestępczości”) oraz Jolanty Podolak-Zając („Dziecko iPhone i rodzice – kto kogo słucha? Praktyka dialogu”).
– Rzeczywistość w której wychowujemy i edukujemy nasze dzieci jest silnie zmediatyzowana, jest usieciowiona. Młode pokolenie dorasta dziś nocą, surfując na łączach iPada, iPhone, notebooka… Nasze dzieci to generacja iGen – generacja sieci, która stale ewoluuje. iGen zmienia się, wzbudza nasze obawy, niepokoi swoją nieprzewidywalnością. Pytamy więc: Jaka forma kontaktu z naszymi dziećmi jest dziś właściwa? Dlaczego musimy zawalczyć o praktyczny dialog, poprzez który słyszymy, nasłuchujemy i jesteśmy słuchani? Dobro naszych Rodzin wymaga od nas czujnej troski. Dlatego, jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie naszych dzieci wspierajmy się, pomagajmy sobie! Konferencja i tym razem „wychodzi naprzeciw” naszym pedagogicznym dylematom – podkreślali organizatorzy dzisiejszego spotkania online.
Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pełnomocnika wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafała Czupryka przy współudziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania, Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”, Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, miesięcznika WychowujMY, Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskie, Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, Centrum Socjo-Pedagogicznego Team, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu „Dekalog” (Stowarzyszenie w Rzeszowie).
Adresatami konferencji byli rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psychologowie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania, rodziny i szkoły. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl inicjatyw o randze ogólnopolskiej, regionalnej i lokalne