W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O pokoleniu iGen podczas konferencji naukowo-wychowawczej

11.02.2022

O pokoleniu iGen i aktualnej kondycji psychicznej cyfrowej młodzieży rozmawiali dziś uczestnicy konferencji naukowo-wychowawczej „Rodzina w centrum uwagi. Siła usieciowionych więzi”.

Pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafał Czupryk oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji online dotyczącej pokolenia iGen

Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, to kolejna inicjatywa poruszająca kwestie związane z wzajemną współpracą rodziny i szkoły w trudnym procesie wychowania i kształtowania młodego człowieka.

– Chcemy zwrócić uwagę na pokolenie osób urodzonych po 1995 r. zwane pokoleniem iGen (iGeneracja). Pokolenie dorastające z telefonem komórkowym, z nieograniczonym dostępem do Internetu. Pokolenie mające swoją specyfikę, wyróżniające je na tle innych, wcześniejszych generacji, na które czyha wiele zagrożeń. Ważne jest, byśmy byli świadomi – jako rodzice, wychowawcy, opiekunowie, katecheci – tych zagrożeń, które dotykają młodych ludzi, byśmy umieli tak pokierować ich zainteresowaniami, by dostęp do Internetu traktowali jako rzecz potrzebną i użyteczną, ale nie całkowicie podporządkowali mu swoje życie. Istotne jest, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób rozmawiać z tymi ludźmi, w jaki sposób pomagać i jak definiować szybko ich problemy po to, aby pozwolić im funkcjonować w rzeczywistości innej niż wirtualna – mówiła wojewoda.

W programie wideokonferencji znalazły się prelekcje Barbary Rozmus („Pokolenie iGen, które dorasta nocą. Aktualna kondycja psychiczna cyfrowej młodzieży”), mł. insp. Piotr Szymańskiego – naczelnika Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie („iPhone w ręku pokolenia iGen, narzędziem dziecięcej e-przestępczości”) oraz Jolanty Podolak-Zając („Dziecko iPhone i rodzice – kto kogo słucha? Praktyka dialogu”).

– Rzeczywistość w której wychowujemy i edukujemy nasze dzieci jest silnie zmediatyzowana, jest usieciowiona. Młode pokolenie dorasta dziś nocą, surfując na łączach iPada, iPhone, notebooka… Nasze dzieci to generacja iGen – generacja sieci, która stale ewoluuje. iGen zmienia się, wzbudza nasze obawy, niepokoi swoją nieprzewidywalnością. Pytamy więc: Jaka forma kontaktu z naszymi dziećmi jest dziś właściwa? Dlaczego musimy zawalczyć o praktyczny dialog, poprzez który słyszymy, nasłuchujemy i jesteśmy słuchani? Dobro naszych Rodzin wymaga od nas czujnej troski. Dlatego, jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie naszych dzieci wspierajmy się, pomagajmy sobie! Konferencja i tym razem „wychodzi naprzeciw” naszym pedagogicznym dylematom – podkreślali organizatorzy dzisiejszego spotkania online.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy pełnomocnika wojewody podkarpackiego do spraw rodzin Rafała Czupryka przy współudziale Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, NSZZ Solidarność Oświaty i Wychowania, Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”, Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień, miesięcznika WychowujMY, Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Rzeszowskie, Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, Centrum Socjo-Pedagogicznego Team, Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Międzynarodowego Studenckiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie oraz Międzynarodowego Centrum Dialogu „Dekalog” (Stowarzyszenie w Rzeszowie).

Adresatami konferencji byli rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psychologowie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania, rodziny i szkoły. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl inicjatyw o randze ogólnopolskiej, regionalnej i lokalne

{"register":{"columns":[]}}