W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O programie wsparcia terenów przygranicznych podczas spotkania z samorządami

17.04.2024

O realizacji nowego programu wsparcia terenów przygranicznych rozmawiała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul z przedstawicielami podkarpackich samorządów.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zabiera głos podczas kontaktu z samorządami

Spotkanie konsultacyjne było okazją do omówienia zasad programu, kwestii związanych z warunkami, jakie muszą spełniać zadania kwalifikujące się do  wsparcia, a także do wyjaśnienia wątpliwości jednostek samorządu terytorialnego.  

Pod koniec marca Rada Ministrów przyjęła wieloletni „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”, który został przygotowany przez ekspertów i urzędników Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którzy zorganizowali szereg konsultacji z samorządowcami. Odbyły się one w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie i Olsztynie.

Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy na terenach, które najbardziej ucierpiały na skutek agresji Rosji na Ukrainę i kryzysu na granicy polsko-rosyjskiej i polsko-białoruskiej. Swoim zasięgiem obejmuje cztery województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie. 

Wykonawcami programu są minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego oraz wojewodowie: lubelski, podkarpacki, podlaski i warmińsko-mazurski.

Jak podkreśliła wojewoda Teresa Kubas-Hul, w najbliższym czasie zostanie podana informacji o tym, kiedy rozpocznie się nabór.

Program składa się z czterech podstawowych działań objętych wsparciem. Są to:

  1. poprawa infrastruktury drogowej oraz infrastruktury towarzyszącej i poprawa bezpieczeństwa drogowego;
  2. rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego; 
  3. stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki;
  4. poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

Swoim zasięgiem obejmie pas 21 przygranicznych powiatów i wchodzących w ich skład gmin oraz cztery miasta na prawach powiatu, znajdujące się w bliskiej odległości od granicy. W województwie podkarpackim będą to powiaty bieszczadzki, jarosławski, lubaczowski i przemyski oraz miasto Przemyśl.

W dzisiejszym spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami samorządów uczestniczyli również I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Tomasz Cyran oraz dyrektor Biura Wojewody Podkarpackiego Jerzy Tabin.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.

{"register":{"columns":[]}}