W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O szkodach łowieckich podczas posiedzenia Zespołu do spraw rolnictwa

13.03.2024

Gospodarka łowiecka była tematem kolejnego posiedzenia Zespołu do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich, które odbyło się pod przewodnictwem wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.

Uczestnicy zespołu ds. rolnictwa

Tym razem członkowie Zespołu rozmawiali o szkodach łowieckich wyrządzonych przez zwierzęta łowne oraz niektóre gatunki zwierząt chronionych, kwestiach związanych z szacowaniem szkód łowieckich, ustalaniem wysokości odszkodowań, procedurą odwoławczą, a także o wyznaczaniu granic obwodów łowieckich na terenie województwa podkarpackiego.

Odpowiedzialność za szkody łowieckie jest określona w ustawie Prawo łowieckie oraz Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych. Według obowiązujących przepisów gospodarka łowiecka jest prowadzona w obwodach łowieckich przez dzierżawców (najczęściej koło łowieckie) albo zarządców, którzy są zobowiązani do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania.

Za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną  na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich odpowiada natomiast zarząd województwa, podobnie jak za szkody na obszarach obwodów łowieckich polnych, ale wyłącznie w przypadku szkód spowodowanych przez łosie.

Jednocześnie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową, organem odpowiedzialnym za dokonanie oględzin i szacowanie szkód wyrządzonych przez wspomnianą zwierzynę (żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie, bobry), a także ustalanie wysokości odszkodowania i jego wypłaty jest regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Dane dotyczące szkód łowieckich na terenie województwa przedstawili:

• Marcin Hendzel, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie,
• Marek Marecki, zastępca dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych
w Krośnie,
• Zbigniew Krysa, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie,
• Wojciech Wdowik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
w Rzeszowie.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zapewniła, że jest otwarta na sugestie rolników, czego dowodem są odbywające się cyklicznie posiedzenia Zespołu do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich.  

– Wszelkie uwagi dotyczące obowiązujących aktów prawnych, które wpłyną do Wydziału Środowiska i Rolnictwa po posiedzeniu Zespołu, zostaną niezwłocznie przekazane do właściwych resortów – powiedziała.

W dzisiejszym posiedzeniu uczestniczył również II wicewojewoda podkarpacki Paweł Bartoszek.

***

Zespół ds. rolnictwa i obszarów wiejskich został powołany w styczniu br. z inicjatywy wojewody Teresy Kubas-Hul. Do jego zadań należy:

– analizowanie sytuacji w rolnictwie i diagnozowanie występujących problemów;

– wypracowanie wniosków i zaleceń, które będą podstawą do podjęcia przez właściwe organy działań w celu zmiany sytuacji;

– prowadzenie dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i łańcucha żywnościowego w Polsce –  od producenta do konsumenta;

– analizowanie sytuacji oraz przedstawianie propozycji zmian w obszarze produkcji, przetwórstwa oraz importu artykułów rolno-spożywczych.

{"register":{"columns":[]}}