O Żołnierzach Wyklętych na uroczystej sesji lokalnego parlamentu
01.03.2021
W 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Sejmik Województwa Podkarpackiego uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych. W uroczystej sesji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Obrady lokalnego parlamentu poprzedziła symboliczna uroczystość, która odbyła się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie. Dzisiejsza sesja odbyła się w trybie zdalnym i była okazją do wygłoszenia wystąpień okolicznościowych przez władze województwa, przedstawicieli parlamentarzystów, Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Następnie została podjęta uchwała w sprawie stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
– Jednym z najważniejszych ustawowych zadań samorządu województwa jest dbałość o dorobek kulturowy i pamięć historyczną regionu. Szczególnym rodzajem dorobku kulturowego Podkarpacia jest historia jego bohaterów, który wywalczyli o niepodległość ojczyzny – mówił przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz, przypominając o udziale mieszkańców Rzeszowszczyzny w ogólnopolskich strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podjęta w 2011 r. przez Sejm uchwała o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych stała się niezwykle ważnym impulsem dla nas i zobowiązaniem do pamięci o tych, którzy złożyli ofiarę życia dla wolnej Polski. Wojewoda zaznaczyła, że ta pamięć o bohaterach przetrwała, mimo wielu lat wypierania jej z serc i umysłów Polaków i w sposób szczególny pielęgnowana jest na Podkarpaciu.
– Odkłamywanie historii rozpoczęło się także na Podkarpaciu. To tutaj, dzięki inicjatywie Samorządu Województwa Podkarpackiego, sala audytoryjna Urzędu Marszałkowskiego została dedykowana pamięci Łukasza Cieplińskiego. To tutaj – w Rzeszowie jedna głównych ulic zyskała jego jako patrona. To tutaj zrodziła się inicjatywa wybudowania pomnika dedykowanego pamięci wszystkich członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z Łukaszem Cieplińskim na czele. Ten wysiłek organizacyjny przyniósł widome znaki. Dzisiaj jesteśmy regionem, ale także krajem, który chlubi się pamięcią o bohaterach, którzy – pomimo świadomości zdecydowanej przewagi wroga – podjęli trud walki o wolną i niepodległą Polskę. Zrzeszenie „Wolności Niezawisłość”, zapisane na sztandarach podkarpackiej historii, już na zawsze naznaczy tożsamość nas – mieszkańców tego regionu – powiedziała wojewoda, dziękując wszystkim podmiotom, które kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Głos podczas uroczystej sesji zabrał również Franciszek Batory, przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, brat Żołnierza Wyklętego Józefa Batorego.
– Dzisiejsze spotkanie ma dla mnie duże znaczenie. 1 marca – 70. rocznica śmierci wspaniałych Polaków – to dzień narodowej dumy – podkreślił Franciszek Batory.