\Obchody Światowego Dnia Sybiraka
17.09.2021
17 września - w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę – obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. W Rzeszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca z udziałem i pod patronatem honorowym wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
Obchody Dzia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraków, wysłuchali Apelu Pamięci i złożyli wiązanki kwiatów.
Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak ważna jest pamięć o sybirackich losach – o tych, którzy „pielęgnując polskość we własnych rodzinach i przekazując ją kolejnym pokoleniom wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Części z nich się to udało, niektórzy wrócili dopiero po latach. Wielu jednak na zawsze pozostało na „nieludzkiej ziemi”, cały czas mając w sercu ukochaną Ojczyznę. Niech nasza obecność na dzisiejszych uroczystościach będzie hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Niech obchodzony 17 września Światowy Dzień Sybiraka będzie dniem pamięci o tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, a także o tych, którzy zmuszeni byli osiedlić się w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, a żyjąc i pracując kultywowali polskość. Niech puentą dzisiejszego spotkania będą znamienne słowa naszego Narodowego Wieszcza Adama Mickiewicza „Jeśli zapomnimy o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o nas!” – mówiła wojewoda.
Uroczystość została zorganizowana przez Związek Sybiraków w Rzeszowie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków przy wsparciu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, członkowie Związku Sybiraków, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.
Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość” – czytamy w uchwale.