Obradował Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego
24.04.2023
W Rzeszowie obradował XXIX Sejmik Rehabilitacyjny Województwa Podkarpackiego. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Odbywające się cyklicznie spotkanie ma na celu promowanie idei wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienia im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, różnego rodzaju placówek opieki, rodziców dzieci z niepełnosprawnością, a także przedstawicieli parlamentarzystów, administracji rządowej, samorządowej oraz duchowieństwa. Poruszane tematy dotyczyły osób przewlekle chorych, dzieci i seniorów oraz ich opiekunów.
W obradach wzięła udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która przypomniała, że w ubiegłym tygodniu swoje pięciolecie obchodził program Dostępność Plus, który jest pierwszym tak kompleksowym ujęciem tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami.
– Będziemy dziś mówić m. in. o tym, jak aktywizować osoby z niepełnosprawnościami, jak tworzyć rynek pracy, aby był dla przyjazny i odpowiadał indywidualnym potrzebom. Taki rynek pracy, który szanuje każdego pracownika, niezależnie od stopnia sprawności – powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart dodała, że w naszym województwie funkcjonuje 59 zakładów pracy chronionej, które zatrudniają ok. 8 tys. osób z niepełnosprawnością oraz 12 zakładów aktywności zawodowej, w których zatrudnionych jest blisko tysiąc osób.
– Działa także 37 warsztatów terapii zajęciowej, które prowadzone są głównie przez stowarzyszenia, ale również przez jednostki samorządu terytorialnego, Caritas oraz parafie – mówiła Ewa Leniart.
Wojewoda mówiła również o tym, że od stycznia 2023 roku działają przedsiębiorstwa społeczne. Są to podmioty które nie dzielą zysku, ale przeznaczają go na cele społeczne (np. na rzecz społeczności lokalnej lub na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które pracują w tym przedsiębiorstwie). Są to przede wszystkim spółdzielnie socjalne, ale także niektóre fundacje, stowarzyszenia i spółki non-profit. Na terenie województwa podkarpackiego status przedsiębiorstwa społecznego do chwili obecnej otrzymało 49 podmiotów.
Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia byli: Konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji medycznej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Fundacja Caritas na rzecz Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie, Sejmik Województwa Podkarpackiego, Centrum Medyczne Medyk, Fundacja OPTEA oraz iPRACUJZDALNIE.pl.