W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Pamięć i Tożsamość Podkarpacia” – debata poświęcona abp. Ignacemu Tokarczukowi

12.02.2021

„Pamięć i Tożsamość Podkarpacia” to tytuł debaty, która została dziś zainaugurowana w ramach Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci. Organizatorem wydarzenia poświęconego abp. Ignacemu Tokarczukowi jest Instytut Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono, który realizuje to przedsięwzięcie we współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Debata "Pamięć i Tożsamość Podkarpacia"

W tym roku Podkarpacka Resursa Kultury Pamięci przypomina 55 rocznicę inauguracji pontyfikatu Księdza Ignacego Tokarczuka na stolicy biskupiej w Przemyślu. Dla Samorządu Województwa Podkarpackiego jest to okazja do rozpoczęcia debaty o dziedzictwie tego wybitnego kapłana i obywatela, patrioty Niepodległej Rzeczypospolitej, człowieka niezłomnego w pokojowej walce o prawo Boże i prawa każdej osoby ludzkiej.

Otwarcia wydarzenia, które odbyło się w formie online dokonał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, natomiast wystąpienie wprowadzające wygłosił ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

 W inauguracyjnej debacie wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że arcybiskup Ignacy Tokarczuk był postacią wyjątkową dla naszego regionu, mającą ogromny wpływ na tożsamość Podkarpacia.

 – Przez to, że mieliśmy sposobność zetknięcia się – poprzez słowo, kontakt bezpośredni z śp. arcybiskupem Tokarczukiem – zostaliśmy w szczególny sposób naznaczeni jego osobowością. To niewątpliwie jest naznaczenie mające wpływ na tożsamość regionu – mówiła wojewoda, odwołując się także do słów arcybiskupa, które powinny stać się wyznacznikiem dla człowieka naszych czasów: „Prawdą żyć, prawdy bronić i prawdy się domagać”.

Uczestnicy dyskusji, w większości także jako świadkowie życia i działalności pierwszego metropolity przemyskiego, mówili o najważniejszych dokonaniach księdza arcybiskupa, podjęli również próbę określenia, czym jest jego dziedzictwo, a także w jaki sposób powinno ono służyć do budowania tożsamości regionu i tworzenia współczesnej kultury życia społecznego w województwie podkarpackim.

Wśród prelegentów znaleźli się ks. bp Edward Frankowski, dr Jan Musiał, dr Mieczysław Janowski, ks. prałat Stanisław Czenczek oraz dr hab. Mariusz Krzysztofiński. Komentarze podsumowujące wygłosili Waldemar Wiglusz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz dr Mateusz Szpytma, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Moderatorem debaty był Waldemar Rataj, pełnomocnik Województwa Podkarpackiego, ds. Strategii „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”.

{"register":{"columns":[]}}