Paszport dla osoby pełnoletniej
Złożenie wniosku o wydanie paszportu oraz jego odbiór następuje osobiście.
Wnioskodawca nie wypełnia wniosku paszportowego. Wniosek w formie dokumentu utrwalonego w postaci elektronicznej sporządza pracownik organu paszportowego. Osoba składająca wniosek paszportowy potwierdza tylko poprawność zawartych w nim danych i składa podpis na wniosku za pomocą urządzenia umożliwiającego elektroniczne złożenie podpisu.
I Wymagane dokumenty
- Ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, jeżeli został wydany.
- Kolorowa fotografia, spełniająca następujące wymogi:
- wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
- o wymiarach 35 – 45 mm,
- wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem,
- odwzorowująca naturalny kolor skóry,
- mająca dobrą ostrość,
- wyraźnie ukazująca oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami,
- obejmująca twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków (twarz ma zajmować 70-80% fotografii),
- przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, z zachowaniem symetrii w pionie, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzysłoniętymi włosami, z widocznymi brwiami, oczami i źrenicami,
- z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Wyjątki:
- osoba z wadą narządu wzroku może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami – wymagane przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności,
- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może przedłożyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – wymagane przedłożenie zaświadczenia o przynależności do wspólnoty wyznaniowej,
- fotografia osoby, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, oraz osoby, której stan zdrowia na to nie pozwala może nie spełniać następujących wymogów: osoba na fotografii patrzy na wprost, ma naturalny wyraz twarzy, zamknięte usta, twarz nieprzysłoniętą włosami, widoczne brwi, oczy i źrenice.
Jeżeli fotografia nie spełnia określonych przepisami ustawy wymogów, wniosek o wydanie dokumentu paszportowego nie zostanie przyjęty.
- Dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
W tytule wpłaty należy wpisać „opłata za paszport” oraz wskazać imię i nazwisko osoby dla której paszport ma zostać wydany. - Dokument uprawniający do wniesienia opłaty obniżonej w przypadku prawa do skorzystania z obniżonej opłaty paszportowej np.: Karta Dużej Rodziny, ważna legitymacja szkolna, studencka, emeryta, rencisty, orzeczenie o niepełnosprawności.
- Odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu stanu cywilnego, dokument poświadczający obywatelstwo polskie, wydany przez wojewodę, jeżeli na podstawie danych zawartych w przedkładanych dokumentach lub danych zawartych w ewidencjach i rejestrach, do których organ ma dostęp, nie można ustalić tożsamości i obywatelstwa osoby ubiegającej się o dokument paszportowy lub dane te budzą wątpliwości albo występują w nich rozbieżności.
W przypadku składania wniosku o wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie lub częściowo opiekun prawny lub kurator powinien przedłożyć wydane przez sąd dokumenty potwierdzające uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej oraz ważny dokument paszportowy albo ważny dowód osobisty, o ile został wydany dla osoby znajdującej się pod opieką lub kuratelą.
Od każdej pełnoletniej osoby składającej wniosek o wydanie paszportu pobierane są odciski palców, po jednym z każdej dłoni.
II Okres oczekiwania na odbiór paszportu
Termin oczekiwania na wydanie paszportu wynosi 1 miesiąc. Zazwyczaj paszport jest jednak gotowy wcześniej.
Jeżeli osoba, dla której wystawiono dokument paszportowy otrzymała wcześniej taki dokument należy go przedstawić przy odbiorze.
III Ważność paszportu
Paszport jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania.
Paszport traci ważność z dniem następującym po upływie 120 dni od dnia dokonania w rejestrze PESEL zmiany danych w nim zawartych.