Podkarpaccy strażacy podsumowali swoją pracę
27.02.2023
W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalność podkarpackich strażaków w 2022 roku. W posiedzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Spotkanie rozpoczęło się wręczeniem Odznaki „Iuvenis Forti”, którą przyznał komendant główny PSP 16-letniemu Szymonowi Harze za wzorową, godną naśladowania postawę i opanowanie, dzięki któremu uratował życie mamie. Młody bohater odebrał odznaczenie z rąk podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
W czasie narady rocznej szef podkarpackich strażaków omówił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Nadbrygadier Babiec przedstawił także tematy dotyczące zaangażowania podkarpackich strażaków w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim obywatelom.
Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną, IT oraz współpracy z jednostkami ochotniczych straży pożarnych przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak, st. bryg. Andrzej Marczenia oraz st. bryg. Janusz Jabłoński.
W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie dh Stanisław Święch, przedstawiciele związków zawodowych, komendanci miejscy i powiatowi PSP oraz kadra kierownicza KW PSP w Rzeszowie.
Obecni na naradzie goście podziękowali podkarpackim strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz za szybką i skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.
W 2022 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 30 tysięcy zdarzeń. Ponad 70% z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem.
Prawie 7500 interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Ponad 21 tysięcy interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum działań w tych przypadkach było ogromne. Strażacy działali w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byli wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagali na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwali skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę podkarpaccy strażacy zaangażowali się w udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim obywatelom.
Transportowali żywność, łóżka, materace i koce do punktów recepcyjnych i miejsc pobytowych. Udostępniali i rozstawiali namioty pneumatyczne z nagrzewnicami, służące jako doraźne miejsca do ogrzania się dla osób oczekujących na transport, wspierali i koordynowali pracę wolontariuszy na wyznaczonych przez wojewodów dworcach kolejowych i autobusowych.
Strażacy organizowali i koordynowali transport ukraińskich uchodźców w bezpieczne miejsca na terenie naszego kraju. Dzięki temu dziesiątki tysięcy osób uciekających przed wojną trafiły w bezpieczne, spokojne miejsca.
Więcej informacji: Strona główna – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)