W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podziękowania za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego

25.04.2022

Osoby zaangażowane w ratowanie i ochronę dziedzictwa kulturowego zostały wyróżnione medalami i odznakami honorowymi. Uroczystość z okazji obchodzonego w kwietniu Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

 Podziękowania za zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego

Dzisiejsza uroczystość była okazją do wręczenia medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i  złotych  oraz srebrnych odznak „Za opiekę nad zabytkami” osobom szczególnie zasłużonym i wyróżniającym się ogromnym doświadczeniem w pełnieniu misji jaką jest ochrona i opieka nad zabytkami. Odznaczenia zostały nadane przez Ministra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas ceremonii w Sali kolumnowej OPUW w Rzeszowie medale i odznaki  wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– To wyjątkowy moment, kiedy skupiamy się na pracy osób zabiegających o to, aby dziedzictwo, narodowe, kulturowe, materialne zostało zachowane w sposób niezmieniony i doceniamy niezwykłą wartość tego dziedzictwa, będącego świadectwem historii, tak istotnym w kształtowaniu tożsamości. Ten czas ma szczególny wymiar w obliczu aktualnych wydarzeń, które dzieją się tuż za granicą Podkarpacia i Polski, na Ukrainie, gdzie na naszych oczach ginie wiele miejsc, zabytków, które wydawały się być w bezpieczne w XXI wieku. W tym kontekście praca konserwatorów, architektów, tych wszystkich, którzy dbają o to nasze otoczenie, nabiera szczególnego znaczenia, szczególnej mocy i wartości – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Chcę bardzo serdecznie podziękować za pracę i zaangażowanie całego zespołu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ta praca sprawia, że nasze Podkarpacie, rozwijając się i podążając za nowoczesnością, nie traci tego, co jest tak istotne –  głębokiego dziedzictwa materialnego, które dla wielu z nas jest w tej chwili szczególnie ważne. Słowa uznania kieruję do wszystkich Państwa zaangażowanych w to, by dobra kultury pozostały nienaruszone, nie straciły na swojej wartości i wierzę głęboko, że w niewątpliwy sposób kształtujemy – dbając o nasze podkarpackie otoczenie – świadomość naszych mieszkańców – dodała wojewoda.

Zgromadzonych gości powitał, w imieniu podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Beaty Kot, zastępca PWKZ Bartosz Podubny.

– Poprzez połączenie uhonorowania zaszczytnym wyróżnieniem osób zasłużonym w sprawowaniu społecznej opieki nad dobrami kultury lub w popularyzacji zagadnień związanych z działalnością konserwatorską oraz prezentacją dedykowanej publikacji, która udokumentowała historię, zabytki i prace konserwatorskie przy ważnych obiektach zabytkowych Podkarpacia, chcieliśmy zbudować nierozerwalną wieź pomiędzy opisywaną przeszłością a teraźniejszą realizacją, która zostanie zapisana na kartach historii i przekazana kolejnym pokoleniom – podkreślił. 

W ramach wydarzenia odbyła się również premiera czasopisma „Renowacje i zabytki” 1/2022, które w całości zostało poświęcone zabytkom i pracom konserwatorskim województwa podkarpackiego. W periodyku opisano najbardziej wartościowe obiekty architektury drewnianej wpisane na Listę UNESCO, została przybliżona  historia i tematyka związana z restauracją i renowacją wybranych kościołów. Skupiono się na doświadczeniach prac konserwatorskich przy najcenniejszych zespołach wyposażenia i wystroju kościołów drewnianych Haczowa, Gawłuszowic, Golcowej, Średniej Wsi, Łęk Górnych, Zwiernika, Machowej, Jodłowej, Gorzejowej, Dobrkowa i Kozłowa. Zwrócono także uwagę na zagadnienia związane z konserwacją wyposażenia obiektów, w których zachował się duży zasób wykonany w warsztatach lwowskich – w Leżajsku i Przemyślu oraz  translokację ikonostasów i wyposażenia cerkwi w Chotyńcu i Radrużu, jak i wielu innym tematom z zakresu oryginalnego  i unikatowego  dziedzictwa naszego regionu. W spotkaniu promocyjnym wzięli udział  redaktor naczelny Edward Hardt oraz wybrani autorzy, którzy zaprezentowali szerzej tematykę opisywanych zagadnień.

{"register":{"columns":[]}}