Pomoc dla uchodźców – działania podkarpackich służb
01.03.2022
Od kilku dnia do naszego kraju docierają osoby, które uciekają przed wojną na Ukrainie. Mogą liczyć na opiekę państwa polskiego i wsparcie ze strony służb.
Straż Graniczna zapewnia pełną obsadę na przejściach granicznych. Na bieżąco monitoruje sytuację na granicy i reaguje adekwatnie do sytuacji i potrzeb. Otwarte są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą na Podkarpaciu.
Aktualna sytuacja na podkarpackim odcinku granicy państwowej
Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób, które szukają schronienia w naszym kraju
Policjanci zabezpieczają przejścia graniczne oraz punkty recepcyjne, służą pomocą i radą każdemu, kto tego potrzebuje.
Bardzo wiele samochodów i autobusów przejeżdża przez granicę, ale też sporo osób oczekuje po polskiej stronie, by odebrać swoich bliskich i dać im schronienie. Policjanci na bieżąco dostosowują organizację ruchu do sytuacji. Dbają, by wszystkie drogi były przejezdne, by nie tworzyły się zatory. Funkcjonariusze ruchu drogowego, wielokrotnie każdego dnia, przeprowadzają pilotaże konwojów, także z pomocą humanitarną. Policja udostępniła też autokary, którymi uchodźcy są przewożeni do punktów recepcyjnych.
Przy granicy służbę pełnią też policjanci pionu kryminalnego. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i przeciwdziałanie temu, by osoby szukające w Polsce pomocy, nie stały się ofiarą przestępstwa.
Działania podkarpackich strażaków
Zaangażowani są również podkarpaccy strażacy, którzy od początku wspierają tworzenie punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy, gdzie zapewniony jest ciepły posiłek, podstawowa opieka medyczna, miejsce do odpoczynku oraz niezbędne informacje.
Pomoc PSP to także setki kursów strażackich autobusów i tysiące przewiezionych osób. Nieprzerwanie strażacy pomagają w transporcie ukraińskich uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych utworzonych na terenie przygranicznych powiatów województwa podkarpackiego.
Na terenie naszego województwa podkarpackich strażaków PSP i OSP w działaniach humanitarnych wspomagają strażacy z całej Polski, wśród nich słuchacze ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz kadeci ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
W sobotę komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz umundurowania dla strażaków z Ukrainy. Apel szefa polskich strażaków spotkał się z ogromnym odzewem wśród ratowników PSP i OSP. Do rzeszowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 przyjeżdżają tiry z całej Polski z niezbędnym sprzętem.
Zaangażowanie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Rola funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (KAS) polega przede wszystkim na sprawnej odprawie podróżnych przekraczających polsko-ukraińską granicę oraz obsłudze ruchu samochodów ciężarowych. Transporty z pomocą humanitarną odprawiane są w pierwszej kolejności.
Funkcjonariusze zapewniają pełną obsadę na przejściach granicznych. Współpracują na bieżąco z pozostałymi służbami, aby zapewnić maksymalną przepustowość naszych przejść.
Wsparcie udzielone przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku konfliktu wspierają administrację rządową i samorządową w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.
W pierwszych dniach byliśmy zaangażowani w tworzenie punktów recepcyjnych. Obecnie zaangażowanych mamy ponad 300 Terytorialsów. Wspierają punkty recepcyjne w Korczowej, Budomierzu, Krościenku, Medyce, Chotyńcu oraz na dworcu PKP w Przemyślu.
W sobotę Minister Obrony Narodowej ogłosił, że każda z piętnastu Brygad Obrony Terytorialnej wydzieli na korzyść wojewodów co najmniej po jednej kilkudziesięcioosobowej Grupie Wsparcia Relokacji Uchodźców. Celem działania grup będzie wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej grupy wejdą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy oraz psychologowie.