W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

03.06.2022

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, pod przewodnictwem wojewody Ewy Leniart, odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Uczestnicy konferencji dotyczącej innowacji w edukacji

Uczestnicy spotkania rozmawiali m. in. o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa obywateli Ukrainy opuszczających swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym. Aktualna sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej daje możliwość uaktywnienia się różnego rodzaju grupom przestępczym dążącym do osiągnięcia szybkiego zysku poprzez wykorzystanie dramatycznego położenia osób uciekających przed agresją militarną i katastrofą humanitarną. Tło wojenne oraz przemieszczanie się dużych grup uchodźców wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na problematykę przestępstw oraz przeciwdziałania postawom patologicznym czy niegodziwemu traktowaniu ludzi. Jak podkreślili członkowie zespołu, w obliczu tych szczególnych zagrożeń należy skupić się przede wszystkim na grupie dzieci i kobiet mogących stosunkowo łatwo stać ofiarami przestępstwa handlu ludźmi.

Posiedzenie było również okazją do omówienia Krajowego Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024, do przedawnienia sprawozdania zespołu za pierwsze półrocze bieżącego roku oraz omówienia planu pracy na kolejne miesiące.

Przeciwdziałanie handlowi ludźmi – informacja na stronie PUW w Rzeszowie

Nie ufaj bezgranicznie

 

***

Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi został powołany Zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego 6 marca 2015 r. W jego skład wchodzą przedstawiciele służb wojewody, prokuratury, sądu, policji, straży granicznej, inspekcji pracy, kuratorium oświaty, urzędów pracy, pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, komendy ochotniczych hufców pracy – łącznie przedstawiciele 25 instytucji.  

Celem Zespołu jest usprawnienie działań prewencyjnych oraz wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi, a także pobudzenie aktywności lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych w tym zakresie, także wymiana informacji i doświadczeń nt. działań podejmowanych przez przedstawicieli poszczególnych służb, będących członkami Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi, w tym działań prewencyjnych, informacyjnych, skierowanych do ogółu społeczeństwa, działań podnoszących świadomość nt. zjawiska handlu ludźmi, upowszechniania w swoich środowiskach wiedzy i informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi.

Podstawowym dokumentem dotyczącym funkcjonowania systemu zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi w Polsce jest Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi (KPD). Jest to rządowy dokument, przyjmowany przez Radę Ministrów, zobowiązujący jego adresatów do wykonania określonych zadań w zakresie zwalczania handlu ludźmi. Obecnie obowiązuje „Krajowy Plan Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024” .

{"register":{"columns":[]}}