Poszerzenie granic Rzeszowa – pozytywna opinia wojewody
27.04.2021
Kwestie związane ze zmianami administracyjnymi granic Rzeszowa były poruszane na konferencji prasowej sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
Jak przypomniała wojewoda Ewa Leniart, Rada Miasta Rzeszowa wystąpiła do wojewody podkarpackiego w ustawowym terminie z prośbą o zaopiniowanie kwestii zmiany granic miasta Rzeszowa. – Wniosek dotyczył trzech sołectw. Dwóch z gminy Boguchwała – części sołectwa Racławówka, tzw. Racławówka Doły oraz Kielanówka i trzeciego sołectwa – miejscowości Malawa z gminy Krasne – powiedziała wojewoda. Zgodnie z obowiązującymi w tej materii przepisami, na zaopiniowanie wniosku samorządu i przesłanie dokumentów wraz z opinią do MSWiA wojewoda ma czas do 30 kwietnia.
– Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów. Część jego zabudowy stanowi kontynuację dzisiejszego rzeszowskiego osiedla Zwięczyca. Co więcej, mieszkańcy Racławówki Doły korzystają w znacznej mierze z dostaw wodociągowych miasta Rzeszów. Tam też jest połączenie komunikacyjne obsługiwane przez transport miejski – zaznaczyła Ewa Leniart. Dodała, że część dzieci z tamtego obszaru uczęszcza do przedszkoli oraz szkół rzeszowskich. – Te wszystkie powiązania o charakterze funkcjonalny oraz fakt, że naturalną niejako granicą jest droga S19 powodują, że przyłączenie części sołectwa jest uzasadnione i może liczyć na pozytywną opinię wojewody podkarpackiego. Skutek dla gminy Boguchwała w postaci pomniejszenie dochodów o ok. 2 proc. nie wpłynie w znaczący sposób na budżet tej jednostki samorządu terytorialnego – mówiła wojewoda.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker podkreślił, że decyzje podejmowane w kwestii zmian granic administracyjnych zapadają na podstawie opinii wojewody, który – jako przedstawiciel rządu w terenie – ma najlepszą wiedzę na temat tego, jak te zmiany administracyjne powinny wyglądać, jak najlepiej zapewnić rozwój dużych miejscowości, ale także mniejszych ośrodków. Wiceminister dodał, że jednym z powodów jego wizyty w Rzeszowie jest spotkanie z samorządowcami Sanoka dotyczące zmian granic miasta. Wniosek Rady Miasta Sanoka dotyczący przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw z gminy Sanok wpłynął do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 31 marca 2021 r.