W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstaną międzyresortowe zespoły do spraw rolnictwa

29.04.2024

Minister rolnictwa i środowiska Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Szymczyk spotkali się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami rolników protestujących na pięciu przejściach granicznych w województwach podkarpackim i lubelskim: Barwinek, Korczowa, Medyka, Dorohusk i Hrebenne.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul podczas spotkania z rolnikami

Głównym celem spotkania przedstawicieli władz i rolników były próby zawieszenia strajków na granicach polsko-ukraińskich. Szef resortu rolnictwa przyznał, że nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy najbardziej dotknął rolników właśnie z podkarpackiego i lubelskiego, które bezpośrednio graniczą z Ukrainą. Przypomniał jednocześnie, że wiele propozycji rolników zostało już uwzględnionych, w tym dopłaty do sprzedanych zbóż.

– Wspólnie z rolnikami zrobimy przegląd Zielonego Ładu – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Mają zostać przygotowane systemowe rozwiązania w różnych segmentach rolnictwa.

– Będzie to zrealizowane na szczeblu centralnym z udziałem różnych grup rolników i dlatego zostaną powołane międzyresortowe zespoły – informował minister Siekierski.

Kolejną zapowiedzią ministra było przygotowanie ustawy, która dotyczyłaby problemu dzierżaw. Rozwiązania mają określić prawa obu stron – osoby wydzierżawiającej oraz osoby uprawiającej ziemię.

Podczas obrad w PUW poruszone zostały też kwestie związane z nieopłacalnością produkcji zbóż, zwłaszcza w regionie Polski południowo- wschodniej, co wynika z małego rozdrobnienia gospodarstw i innego ukształtowania terenu niż na północy i w centralnej Polsce. Rolnicy wskazywali, że zboża zostają skupowane przez podmioty prywatne a następnie są wprowadzane do obrotu jako polskie. Zwracali też uwagę na nieszczelność granic i zbyt małą liczbę kontroli na granicach. Poruszony był także temat dopłat do nawozów. Rolnicy z Lubelszczyzny podkreślali wysoką cenę prądu, który jest przez nich wykorzystywany do celów  przetwórstwa tytoniu. Kolejną kwestią był import wyrobów tytoniowych z krajów Dalekiego Wschodu, gdzie ceny tego surowca są dużo niższe w porównaniu do produktów pochodzenia polskiego.

Po kilkugodzinnej dyskusji przedstawicieli władz z rolnikami wojewoda podkarpacki wspólnie z ministrem rolnictwa i środowiska zadeklarowali, że w maju zorganizowane zostanie spotkanie służb granicznych wszystkich przejść.

– Problemów rolnictwa nie rozwiąże tylko Ministerstwo Rolnictwa, dlatego muszą być powołane międzyresortowe zespoły – zapowiedział w Rzeszowie minister Czesław Siekierski.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zapowiedziała także kolejne działania ze strony PUW.

– W najbliższym czasie zorganizuję spotkanie z przedstawicielami służb i inspekcji ze wszystkich polsko-ukraińskich przejść granicznych, na które zaproszę szefów instytucji centralnych, tak abyśmy porozmawiali o tym, co już udało się zrobić na poszczególnych przejściach granicznych, a także na temat dalszych działań mających na celu uszczelnienie granicy – powiedziała wojewoda.

{"register":{"columns":[]}}