W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownia Mikroskopii Elektronowej w Uniwersytecie Rzeszowskim uroczyście otwarta

27.10.2022

W Uniwersytecie Rzeszowskim została uroczyście otwarta Pracownia Mikroskopii Elektronowej. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

 Pracownia Mikroskopii Elektronowej w Uniwersytecie Rzeszowskim uroczyście otwarta

– Z punktu widzenia województwa bardzo ważne jest  to, że Uniwersytet Rzeszowski zyskał możliwość otwarcia i wyposażenia profesjonalnej pracowni, która na pewno będzie służyła uczelni, pracownikom i studentom, ale także będzie docelowo przyczyniać się do poprawy jakości  usług medycznych, które u nas na Podkarpaciu są świadczone, z tego powodu, że jesteśmy taką strukturą wojewódzką , która ma przed sobą duże możliwości dzięki temu, że Instytut Nauk Medycznych tak prężnie się rozwija, że jest ogromne zainteresowanie studiowaniem medycyny Podkarpaciu. To ważny moment w życiu uczelni. Serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili się do realizacji inwestycji – powiedziała wojewoda.

Dostarczony do nowo otwartej Pracowni Mikroskopii Elektronowej w Uniwersytecie Rzeszowskim transmisyjny mikroskop elektronowy (wraz z kompletną linią do preparatyki) jest pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce. 

Mimo niewielkich gabarytów w stosunku do konwencjonalnych mikroskopów TEM (ang. transmission electron microscopy) nowy mikroskop jest narzędziem o ogromnych możliwościach, charakteryzujący się unikatowym i niższym zakresem napięcia przyśpieszającego. Przekłada się to na naturalnie wysoki kontrast obserwowanych próbek i umożliwia użytkownikom zmniejszenie ilości barwienia (często niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska), stosowanych nie tylko w przypadku próbek wrażliwych, ale także w standardowych protokołach przygotowania próbek.  

Obserwacje za pomocą mikroskopii elektronowej wykorzystuje się do analizy podstawowych elementów struktury komórkowej i ich zmian w zakresie powiększeń niemożliwych do uzyskania za pomocą mikroskopii optycznej. 

Po uroczystym otwarciu pracowni odbyły się warsztaty transmisyjnej mikroskopii elektronowej pt. „Obrazowanie i przygotowanie próbek”.

{"register":{"columns":[]}}