W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezes IPN Jarosław Szarek wręczył Krzyże Wolności i Solidarności

09.07.2021

Prezes IPN Jarosław Szarek wręczył – w imieniu Prezydenta RP - Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji demokratycznej. Uroczystość odbyła się w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Prezes IPN wręczył Krzyże Wolności i Solidarności

Dzisiejsze wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Krzyże Wolności i Solidarności odebrało ponad dwadzieścia osób. Sześć odznaczeń przyznano pośmiertnie.

Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności.

– Wasze drogi do tego miejsca były różne, ale cel był jeden – naczelny – to wolna i niepodległa Polska – podkreślił dr Jarosław Szarek podczas wizyty w Rzeszowie. – Gdy angażowaliście się, z pewnością u podstaw waszego wyboru były kwestie moralne. Nie liczyliście, że po latach wolna i niepodległa Polska uhonoruje was Krzyżem Wolności i Solidarności. To były zmagania, bez względu pod jakim szyldem, ale o elementarne prawo do wolności, do prawdy, do uczciwości. Niezgoda na deptanie godności człowieka – mówił prezes IPN.

Do uhonorowanych zwróciła się także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Chciałabym wyrazić głęboką wdzięczność za waszą działalność, poświęcenie, zaangażowanie. Z perspektywy 40 lat spoglądamy na Solidarność i jej wszystkie ruchy, które tworzyliście z inicjatywy budowania wolnego państwa polskiego z wielkim uznaniem. Przede wszystkim dlatego, że zawdzięczamy wam wolność. Wolność rozumianą jako prawo do samokształcenia własnego państwa i decydowania o jego przyszłości. Bardzo ważne jest to, by nieustannie przypominać o roli i znaczeniu ludzi Solidarności dla wolnej Polski. Pokazywać drogę do prawdy, wolności i do wartości. Warto, aby wasze doświadczenie pozostało niezmiennie drogowskazem – powiedziała wojewoda.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Zbigniew Kazimierz Wójcik, który podkreślił, że krzyż, wolność i solidarność to jest znak i to są słowa, które są wprost wpisane w kod genetyczny naszego narodu.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli także poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-1989 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta RP prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych. Odznaczenie nawiązuje do Krzyża Niepodległości, czyli odznaczenia, które II Rzeczpospolita ustanowiła, by uhonorować tych, którzy walczyli o niepodległość w 1918 roku.  Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność.

{"register":{"columns":[]}}