Rodzina Ulmów patronem dworca w Łańcucie
30.08.2023
Od dziś łańcucki dworzec PKP nosi imię Rodziny Ulmów. Uroczystość związana z nadaniem imienia jest jednym z wydarzeń wpisujących się w działalność Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Piotr Pilch.Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów, bohaterów II wojny światowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie w swoim domu żydowskich rodzin. Pochodzący z Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno z nich nienarodzone, zginęli 24 marca 1944 r. W 1995 r. małżonkowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. Ostatecznie beatyfikacja Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. Z wydarzeniem związanych jest szereg działań towarzyszących. W celu ich koordynacji oraz upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Rodziny Ulmów, jak również pamięci o wszystkich Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej, Prezydent Andrzej Duda powołał międzyinstytucjonalny Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Nadanie imienia w Łańcucie jest jednym z wydarzeń odbywających się w ramach wskazanych wyżej aktywności. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową oraz mural poświęcony Rodzinie Ulmów. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i Grupy PKP oraz parlamentarzyści: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch i poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, a także reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.
– Wiktoria i Józef to są przykłady wyjątkowe. Nie tylko ze względu na bohaterstwo, ale przede wszystkim ze względu na ich człowieczeństwo. Na to, jakimi byli ludźmi, jak potrafili wychowywać swoje dzieci, ale też angażować się społecznie. Dzisiaj ten przykład powinien iść w Polskę – mówiła minister Ignaczak-Bandych.
– Spotykamy się dziś w związku ze szczególnym wydarzeniem. To kolejna „cegiełka” Grupy PKP dołożona do szeregu wydarzeń związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Dworzec kolejowy w Łańcucie znajduje się tuż obok miejscowości, w której w 1944 roku rozegrał się dramat. To właśnie mieszkająca w Markowej Rodzina Ulmów została zamordowana za chęć pomocy swoim sąsiadom, których w czasie wojny czekał straszliwy los. Ulmowie dali świadectwo tego, że można być ludzkim w nieludzkich czasach. Wierzę, że tragiczne losy Rodziny Ulmów i upamiętnienie związane z jej beatyfikacją pozwolą także na szersze refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.
Od dziś na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia można także obejrzeć wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów. Ekspozycja przygotowana przez IPN Oddział w Rzeszowie. Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 21 sierpnia 2023 r. przed Pałacem Prezydenckim.
– Przypominamy sylwetki członków rodziny Ulmów dlatego, że są częścią polskiej historii. Historii kraju znajdujący się w sercu Europy, który w XX wieku miał bardzo trudne doświadczenia. Okres II wojny światowej został naznaczony ofiarami wielu Polaków, którzy – poddani ogromnym represjom – zdecydowali się na to, by zachować człowieczeństwo i miłosierdzie wobec tych, którzy potrzebowali pomocy, ponieważ czekała ich zagłada. Polacy, świadomi ryzyka i zagrożeń, troszcząc się o własną przyszłość i los własnych dzieci, byli na tyle odważni i zdeterminowani, aby zachować właściwą postawę . Nie przechodzić obojętnie wobec ludności żydowskiej, która prosiła o chleb, schronienie. W gronie wielu tysięcy Polaków, którzy umieli zachować się właściwie wyjątkowi są przedstawiciele rodziny Ulmów. Ale trzeba pamiętać o tym, że są oni reprezentantami tych wszystkich, którzy tę pomoc Żydom świadczyli. Niezwykle istotne jest z perspektywy narodu, by kultywować pamięć o swoich bohaterach. To fundament, na którym można budować silne państwo, które będzie mieć dobrą przyszłość, ponieważ warunkiem takiej przyszłości jest pamięć o przeszłości, także tej tragicznej – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
W uroczystości związane z upowszechnieniem wiedzy o Rodzinie Ulmów włączył się także narodowy przewoźnik pasażerski, spółka z Grupy PKP – PKP Intercity. W lipcu br. na Dworcu Centralnym w Warszawie odbyła się prezentacja lokomotywy PKP Intercity z okolicznościową grafiką upamiętniającą los Rodziny Ulmów. Lokomotywa ta prowadzi składy pociągów PKP Intercity jeżdżących z Polski do stolicy Niemiec. Narodowy przewoźnik przygotował także dla pasażerów okładki na bilety z grafiką poświęconą Rodzinie Ulmów.
Dworzec kolejowy w Łańcucie zyskał imię Rodziny Ulmów w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe S.A. W programie brane są pod uwagę różne życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski oraz różne okresy z bogatej, ponadtysiącletniej historii kraju. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał stołeczny Dworzec Centralny. Obecnie, wliczając dworzec w Łańcucie, swoich patronów ma 14 dworców kolejowych PKP.
Na podstawie informacji PKP S.A.