Rok pomocy uchodźcom – konferencja w Przemyślu
24.02.2023
Mija rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś w Przemyślu odbyła się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasową pomoc uchodźcom. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Kościoła Grekokatolickiego.
W spotkaniu z mediami wzięli udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, metropolita przemyski abp Adam Szal, metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz (Archidiecezja Przemysko-Warszawska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce) wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz przedstawiciele samorządów, służb i organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom.
– Spotykamy się przede wszystkim po to, aby wyrazić solidarność i wielką wolę wsparcia dla narodu ukraińskiego oraz podziękować wszystkim mieszkańcom naszego regionu, którzy byli zaangażowani w udzielanie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Proces kształtowania tej pomocy, poczynając od 24 lutego, był niezwykle wymagający, ponieważ skala napływu uchodźców była bardzo duża. Wszyscy wykazaliśmy ogromne wsparcie dla ludności cywilnej sąsiedniego kraju. Dla wielu z nas było to wręcz traumatyczne przeżycie, gdy widzieliśmy kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne, które szukały na terytorium naszego kraju bezpieczeństwa. Otwieraliśmy nasze domy i serca, przyjmowaliśmy uchodźców z Ukrainy świadomi tego, że wielokrotnie w swoich dziejach Polacy także taki los uchodźczy podejmowali. Wiedzieliśmy, że jest to egzamin z solidarności i miłosierdzia. Była to swego rodzaju deklaracja, że naród ukraiński nie jest sam i może liczyć na swoich sąsiadów – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Wojewoda podkreśliła, że dziękuję dziś także wszystkim tym, którzy od 24 lutego niezmiennie pozostawali na posterunku z administracją rządową.
– Dziękuję służbom, poczynając od Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawicielom administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym, w tym Caritas, przemyskiemu oddziałowi Związku Ukraińców w Polsce, Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, wszystkim zaangażowanym obywatelom, także społeczności międzynarodowej, która w tym kryzysie uchodźczym była obecna, władzom samorządowym szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Po roku tego kryzysu trzeba jasno powiedzieć, że zarówno mieszkańcy województwa podkarpackiego, mieszkańcy i obywatele państwa polskiego stanęli na wysokości zadania, realizując cały szereg działań, uruchamiając wszelkie zasoby, aby pomóc tym, którzy znaleźli się w potrzebie – dodała Ewa Leniart.
Do podziękowań dołączył wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
– W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego i pana marszałka Ortyla, wyrażam słowa uznania dla narodu ukraińskiego. Już rok trwa wojna, niesprawiedliwa wojna, napaść stała się faktem. Nikt nie wierzył, że może do takich sytuacji w XXI wieku dojść. Jesteśmy z narodem ukraińskim, jako Polska, jako Podkarpacie, jako mieszkańcy i daliśmy temu wielokrotnie wyraz. Życzymy jak najszybszego zwycięstwa oraz tego, aby ta wojna jak najszybciej się skończyła. A wszystkim organizacjom pozarządowym i samorządom należą się wielkie słowa podziękowania – powiedział wicemarszałek Pilch.
Głos zabrał również prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który mówił również o organizacji pomocy w mieście, współpracy wielu podmiotów, służb, mieszkańców i ogromnym zaangażowaniu w te działania.
Głos zabrał również ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz.
– Miało być trzy dni, później mówiono o tygodniu, miesiącu trzech miesiącach, a za nami już rok wielkiej wojny, która ma miejsce właściwie w sercu Europy. Wojny, w której Ukraina broni swojej wolności i niezależności przed rosyjskim agresorem. W imieniu Ukraińców mieszkających w Polsce, bo w jakiejś mierze ich reprezentuję, jako metropolita kościoła greckokatolickiego, pragnę podziękować wszystkim państwu za to co zostało zrobione w tym czasie – powiedział.
Ksiądz Arcybiskup Adam Szal mówił z kolei:
– Każda wojna jest wielkim nieszczęściem, gdyż pozwala, aby rodziły się bestialstwa, które miały miejsce w historii wiele razy przy okazji różnych wojen. Z drugiej strony wojna jest wielką próbą, która wyzwala nieraz bohaterstwo i heroizm.