W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła kolejna edycja Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji

12.10.2022

II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr zainaugurował IV edycję Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji (rok szkolny 2022/2023). Tematem seminarium inauguracyjnego i debaty z młodzieżą było „Bezpieczeństwo granic – granice bezpieczeństwa”.

Uczestnicy Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji w sali kolumnowej PUW

W seminarium i spotkaniu z młodzieżą wzięli udział szefowie podkarpackich służb mundurowych, w tym nadinsp. Dariusz Matusiak – komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie, nadbryg. Andrzej Babiec – podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz płk Michał Małyska – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

    – Cieszę się, że możemy zainaugurować w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim kolejną czwartą edycję Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji. To autorski pomysł wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart, realizowany w obecnej formule od 2019 r., a wcześniej – w postaci spotkań i debat z młodzieżą – od 2016 r. W ramach Szkoły organizujemy seminaria, konferencje, a przede wszystkim debaty z młodzieżą na ważne tematy społeczne – podkreślił II wicewojewoda podkarpacki otwierając seminarium.

     – Ta edycja Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji będzie szczególna, gdyż – co bardzo cieszy – kolejne szkoły z województwa podkarpackiego wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie. Odbieram to jako wyraz zaufania do naszej działalności, a także chęć uczestniczenia w profesjonalnie zorganizowanej debacie publicznej – zaznaczył II wicewojewoda podkarpacki. – Jednocześnie Szkoła rozszerzyła swą ofertę dla młodzieży – od bieżącego roku szkolnego, w ramach jej aktywności, organizowane będą debaty oksfordzkie, spotkania z poszczególnymi służbami mundurowymi, odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa podkarpackiego, a także zajęcia z zakresu nowoczesnych technik i technologii wykrywania przestępstw – dodał Radosław Wiatr.

Wprowadzeniem do seminarium i debaty był referat nt. „Bezpieczeństwo jako wartość”, który wygłosił prof. UP dr hab. Czesław Kłak – prokurator Prokuratury Krajowej, Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a jednocześnie przewodniczący Podkarpackiej Rady Bezpieczeństwa przy Wojewodzie Podkarpackim.

Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykl spotkań organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego, dedykowanych młodzieży szkół ponadpodstawowych, dyrektorom szkół i nauczycielom. Celem zajęć organizowanych w ramach Szkoły jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Pierwsze – inaugurujące cykl zajęcia odbyły się 22 stycznia 2019 r. i obejmowały seminarium oraz debatę na temat: „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”.

W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbywają się zajęcia, seminaria, debaty młodzieży z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami Policji oraz innych służb mundurowych, a także historykami. Poruszana jest m.in. problematyka mowy nienawiści, hejtu, stalkingu, współczesnych przejawów nietolerancji i dyskryminacji, a także dotycząca odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz odpowiedzialności za zachowania godzące w wolności i prawa drugiego człowieka, jakie mogą zaistnieć w środowisku szkolnym. W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 oferta Szkoły obejmuje także kontynuację zajęć z zakresu kryminologii i nauk o bezpieczeństwie, w ramach Sekcji Kryminologii, które zostały poszerzone o zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, z odpowiedzialnością karną za zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, z działalnością międzynarodowych trybunałów karnych oraz prawem humanitarnym.

{"register":{"columns":[]}}