Saudyjczycy i WHO wspierają polskich ratowników
10.08.2022
Cieszę się, że pomoc trafi do osób, które stoją na pierwszej linii frontu – mówił dziś w Rzeszowie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Chodzi o 10 milionów dolarów wsparcia przekazanego przez saudyjskie Centrum Pomocy im. Króla Salmana oraz Światową Organizację Zdrowia. Zakupiony przy wykorzystaniu tych środków sprzęt, zostanie przekazany m.in. podkarpackim ratownikom medycznym.
Szczegóły współpracy resortu zdrowia z fundacją im. Króla Salmana oraz WHO, przedstawili dziś na wspólnej konferencji: wicewojewoda Radosław Wiatr, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi.
– Województwo podkarpacie to szczególny region, który od początku kryzysu humanitarnego przyjął blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy – przypomniał na początku konferencji wicewojewoda Radosław Wiatr.
Wicewojewoda podkreślił rolę służb medycznych w okresie zwiększonego napływu uchodźców.
– W całym systemie pomocy zorganizowanym na Podkarpaciu, ważną rolę pełnią służby medyczne, podkarpaccy ratownicy, którzy pracowali na granicach, w punktach recepcyjnych i wszędzie tam, gdzie sytuacja tego wymagała, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia – dodał Radosław Wiatr.
W podobnym tonie wypowiadał się sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska.
– Były takie dni, że nasze granice przekraczało nawet 150 tys. uchodźców. Było to duże wyzwanie, któremu podołaliśmy, także dzięki ogromnemu zaangażowaniu ratownictwa medycznego. Bardzo mnie – jako pełnomocnika rządu ds. ratownictwa medycznego – cieszy każda pomoc i nowy sprzęt, który trafia na wyposażenie polskich ratowników – mówił sekretarz stanu.
Wiceminister przedstawił dziennikarzom rodzaj wyposażenia, które w ramach przekazanych środków trafi do stacji pogotowia z całej Polski.
– To będą masażery klatki piersiowej, to będą respiratory, to będą defibrylatory, aparaty USG i komory laminarne. Ten sprzęt trafi nie tylko do jednostek z Podkarpacia, ale będzie on dystrybuowany w stacjach ratownictwa medycznego w całym kraju – zapewnił.
Dyrektor Centrum Pomocy im. Króla Salmana dr Abdullah Al-Rabeeah, dziękował w imieniu saudyjskiego rządu za sprawnie organizowaną pomoc od momentu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego.
– Chciałbym podziękować polskim władzom za szybką reakcję oraz za to, że pomoc była natychmiastowa. Łączy nas z Polakami chęć pomocy innym. Jest to widoczne w reakcji naszego narodu i narodu polskiego na cierpienie – mówił.
Za saudyjskie wsparcie dziękowała też dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce Paloma Cuchi. To WHO koordynuje pomoc, jaką w Polsce świadczy Centrum Pomocy Króla Salmana.
– Dziękuję Królowi Salmanowi za okazaną hojność. Cieszę się bardzo, że jako WHO mogliśmy wspomóc proces organizowania tej pomocy, tak aby trafiła do miejsc, gdzie jest najbardziej potrzebna – przekonywała dyrektor warszawskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia.
Po zakończeniu konferencji, dyrektorzy podkarpackich stacji pogotowia ratunkowego otrzymali symboliczne stetoskopy, które stanowią zapowiedź realizacji zakupów z wykorzystaniem środków KSrelief oraz WHO.
W trakcie swojej wizyty na Podkarpaciu, wiceminister Waldemar Kraska zapoznał się z funkcjonowaniem Podkarpackiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odwiedził także dyspozytornie medyczną. Wiceminister spotkał się także z ratownikami z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego W Rzeszowie. Ostatnim punktem wizyty w regionie było spotkanie z przemyskimi ratownikami medycznymi, w którym uczestniczyli także przedstawiciele fundacji KSrelief oraz Światowej Organizacji Zdrowia.