W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Seniorzy w centrum uwagi”

06.10.2023

W Rzeszowie odbył się dziś II Wojewódzki Zjazd Podkarpackich Rad Seniorów pn. „Seniorzy w centrum uwagi”. Podczas uroczystości nadano tytuł honorowy „Podkarpacki Samorządowiec, przyjaciel Seniorów”. Został nim Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Uczestnicy konferencji o seniorach

Na Podkarpaciu funkcjonuje 23 rady seniorów, które działają przy samorządach gminnych. W dzisiejszym zjeździe w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli przedstawiciele 9 rad. Z seniorami spotkały się: wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Naszymi zjazdami chcemy dać wskazanie dla samorządowców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na powołanie rad senioralnych, że to jest dobra praktyka, że warto wsłuchać się w głos osób w wieku senioralnym tak, by realizować swoją politykę zgodnie z oczekiwaniami społeczności lokalnych – mówiła wojewoda.  

Następnie w towarzystwie wiceminister Anny Schmidt, wojewoda wręczyła pamiątkową statuetkę, nadając tytuł honorowy „Podkarpacki Samorządowiec, przyjaciel Seniorów” prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu. Wyróżnione zostały także samorządy Tarnobrzega i Sędziszowa Małopolskiego, pamiątkowe dyplomy odebrali: prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć.

Konkurs skierowany był do Lokalnych Rad Seniorów z terenu województwa podkarpackiego, które współpracując z organizacjami senioralnymi w obrębie danego samorządu, dostrzegają, cenią i rekomendują aktywność samorządowca przyjaciela Seniorów. Inicjatywa honoruje tych samorządowców, którzy jako liderzy podjęli skuteczne działania z zakresu wsparcia i pomocy seniorom, które przynoszą istotne, wymierne i trwałe efekty dla społeczności osób starszych w samorządzie; którzy poprzez swoje działania, inicjatywy, jednoczą pokolenia społeczności lokalnej; którzy pamiętają o wieloletnim poświeceniu seniorów dla społeczności lokalnej; którzy inicjują dialog, chętnie wysłuchują i realizują propozycje seniorów.

W trakcie spotkania, założenia polityki senioralnej polskiego rządu przedstawiła Anna Schmidt, wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. W rozmowie z dziennikarzami wskazał m.in. na ułatwienia w zakresie aktywności zawodowej, ale także ulgach dla seniorów.

– Wprowadziliśmy zerowy PIT dla seniorów, co oznacza, że każda osoba mająca uprawnienia emerytalne decyduje się na pozostanie na rynku pracy jest zwolniona z podatku PIT. Podwyższyliśmy także kwotę wolną od podatku dla seniorów, którzy otrzymują najniższe świadczenie emerytalne do 2500 zł. To oznacza większą emeryturę w portfelu – wyliczała Anna Schmidt.

Anna Schmidt zwróciła również uwagę na dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów – 13. I 14. emeryturę. To świadczenia, które są stałą, coroczną formą wsparcia osób starszych. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na waloryzację, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019-2023 łącznie przeznaczono ok. 196,55 mld zł.

W trakcie spotkania była także mowa o programie Senior+, dzięki któremu powstają nowe Dzienne Domy i Kluby dla seniorów. Przez uczestnictwo w zajęciach organizowanych w placówkach, seniorzy mają możliwości rozwoju swojego potencjału fizycznego, psychicznego i społecznego oraz możliwość spotkania z rówieśnikami zachęca do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym zgodnie z ich potrzebami i możliwościami. 

Po wystąpieniu wiceminister Schmidt, przedstawiciele rad zaprezentowali przykłady lokalnej działalności. Spotkanie zakończyła prezentacja „Wychowawcza rola Babci i Dziadka w Rodzinie” dr Jolanty Podolak-Zając.

{"register":{"columns":[]}}