Ślubowanie “Terytorialsów”
14.02.2021
Poprzez dziedziczenie tradycji, struktur Armii Krajowej, “terytorialsi” starają się budować etos Wojsk Obrony Terytorialnej na wartościach, z którymi się identyfikują. To właśnie w żołnierzach AK i powojennych organizacji niepodległościowych widzą polskich bohaterów, wojowników walki o niepodległość - powiedziała dziś wojewoda Ewa Leniart, w trakcie uroczystości ślubowania żołnierzy rozpoczynających służbę w formacji.
W 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło 73. żołnierzy. Ślubowanie odbyło się na terenie 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie.
Uroczystości na placu apelowym jednostki rozpoczął dowódca Brygady, płk Dariusz Słota.
Macie dziś szczególny przywilej. W 79. rocznicę powstania Armii Krajowej potwierdzicie słowami roty przysięgi wojskowej, swą deklarację pełnego i bezwarunkowego oddania się służbie Rzeczypospolitej – powiedział płk Słota.
Następnie do żołnierzy zwróciła się wojewoda Ewa Leniart.
W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej witam Was w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozpoczęła swoje wystąpienie Ewa Leniart, przypominając dalej o tradycjach polskiego wojska i rodowodzie formacji.
Żołnierze WOT nawiązują w swych tradycjach zarówno do Armii Krajowej, jak i niezłomnych bohaterów, obrońców Ojczyzny z okresu powojennego, gdy o suwerenność Polski długo trzeba było walczyć. Oni pozostawali wierni przysiędze którą składali, przysiędze wierności i woli służby Rzeczypospolitej Polskiej – mówiła Ewa Leniart.
Kończąc swoje wystąpienie, wojewoda pogratulowała i złożyła życzenia, rozpoczynającym dziś służbę podkarpackim “terytorialsom”.
Bardzo dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Życzę Wam wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia służby, którą będziecie wykonywać na rzecz obywateli i mieszkańców Podkarpacia – dodała na zakończenie Ewa Leniart.
Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem dwóch 16-dniowych kursów szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Organizatorami „szesnastki” były rzeszowski i sanocki Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek drogi szkoleniowej terytorialsów – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielone jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.