Szczepienia jedynym ratunkiem przed pandemią
24.11.2021
W Rzeszowie odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciwko COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci ds. komunikacji są zgodni: szczepienia mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i mogą pomóc zatrzymać pandemię.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na obecny niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpływanie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych w regionie.
– Chcemy wskazać społeczeństwu merytoryczne i naukowe argumenty, które przedstawią powody, dla których warto się szczepić i mówią o tym, jak groźny COVID-19 oraz w jaki sposób się rozprzestrzenia – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas briefingu prasowego poprzedzającego wydarzenie.
– W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymagają leczenia przy pomocy respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w całej Polsce i wynosi mniej niż 40 procent. stanowią osoby niezaszczepione. Tymczasem lekarze i naukowcy są zgodni – szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty, pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień – mówiła Ewa Leniart.
Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez osoby młode, spoza grupy najwyższego ryzyka, strachu przed NOP i szerzącymi się w mediach oraz przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami w odniesieniu do COVID-19 i szczepionek, które mają bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.
– Dzisiejsza konferencja jest wyjątkowa, w kilku panelach analizujemy problemy związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19 na poziomie medycznym i wpływu szczepień na rozwój pandemii. Liczymy, że przekaz trafi do tych, którzy do tej pory zwlekali z zaszczepieniem – mówił dr hab. n. med. Andrzej Cieśla, prof. UR, Kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Kolegium Nauk Medycznych UR, Kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie
W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, aspektom administracyjnym i wyzwaniom zarówno w sferze komunikacyjnej, jak i organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń oraz wiedzy zaproszonych specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.
Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji został dr hab. n. med. Andrzej Cieśla prof. UR. Dzisiejsze spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Trzy merytoryczne sekcje
- Panel medyczny
Panel ten poświęcony był naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19. Przybliżone zostały najnowsze informacje dot. SARS-COV-2 oraz pojawiających się nowych mutacji wirusa. Poruszono w nim zarówno kwestię leczenia COVID-19, jak i profilaktyki w postaci szczepionek, nowych naukowych danych dot. skuteczności preparatów, konieczności aplikowania dawek przypominających, grup najwyższego ryzyka oraz zmieniających się typowych objawów koronawirusa.
Udział w nim wzięli:
dr hab. n. med. Andrzej Cieśla, prof. UR – Kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Kolegium Nauk Medycznych UR, Kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych w Centrum Medycznym w Łańcucie,
dr hab. n. med. Hanna Czajka – Katedra Pediatrii Kolegium Nauk Medycznych UR, Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii,
dr hab. n. o zdr. Grzegorz Juszczyk – dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy,
prof. dr hab. n. med. Oleh Pinyazhko – Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny.
- Panel administracyjny
W drugim panelu skupiono się na organizacji życia społecznego i zawodowego w czasie pandemii COVID-19. Podsumowano ostatnie miesiące z punktu widzenia osób na co dzień odpowiedzialnych za organizację pracy szpitali, punktów szczepień oraz całej służby zdrowia. Dyskusja poświęcona została m.in. wyzwaniom, przed którymi stanęliśmy w związku z pandemią koronawirusa, aspektom prawnym dot. ograniczeń oraz ewentualnych obostrzeń wprowadzanych w kolejnych tygodniach i miesiącach w przypadku zwiększania się liczby zachorowań na COVID-19.
Udział wzięli:
Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki,
Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski,
dr Grzegorz Cessak – Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
dr hab. n. med. Orest Chemerys – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.
- Panel komunikacyjny
Trzeci, ostatni panel poświęcony został wyzwaniom komunikacyjnym w obliczu COVID-19. Paneliści, którzy na co dzień pracują z informacją, podzielili się swoją wiedzą dotyczącą sposobów komunikacji, walki z fake newsami oraz skutecznego dotarcia do odbiorców różnych grup wiekowych i społecznych. Dyskusja poświęcona była również odpowiedzialności dziennikarzy za wiarygodny i rzetelny przekaz, który ma ogromny wpływ na budowanie świadomości wśród społeczeństwa ze wszystkich stron atakowanego sprzecznymi informacjami nt. pandemii koronawirusa w Polsce, skuteczności szczepionek, rzeczywistej liczby zakażeń oraz grup ryzyka.
Udział wzięli:
Marek Balawajder – dyrektor informacji RMF FM,
dr hab. Ewa Augustynowicz – biolog, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP – PZH, redaktor portalu szczepienia.info,
Kinga Klich – Redaktor portalu Demagog.org.pl,
Nadia Łanowska-Wasielewska – Koordynator Akcji Zaszczep Się Wiedzą,
Anna Arciszewska – dziennikarka TVP Rzeszów.