Uczniowie z Lubeni w „Akademii Pszczoły Bohatera”
12.05.2023
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubeni wzięli dziś udział w specjalnej lekcji na temat pszczół i ich roli w ekosystemie, która odbyła się w ramach projektu edukacyjnego pn. ,,Akademia Pszczoły Bohatera”. Ze społecznością szkolną spotkał się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wziął udział w inauguracji programu.
Projekt edukacyjny ,,Akademia Pszczoły Bohatera” jest realizowany przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Fundacją ,,Pszczoła Bohater”, Niezależnym Związkiem Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” oraz Podkarpacką Pasieką Ekologiczną w Dębnie, reprezentującą Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie.
Minister Edukacji i Nauki podziękował za realizację programu na Podkarpaciu i wyraził nadzieję, że będzie on kontynuowany na terenie całego kraju.
– Dziękuję za ten program, za jego realizację na Podkarpaciu w dwudziestu szkołach, dla 1 600 uczniów. Liczę na to, że ten program już w następnym roku będzie obejmował całą Polskę, bo pszczoła jest ważna jako nasz bohater w całym naszym kraju i dla wszystkich Polaków, o czym uczniowie klasy I w Lubeni będą mówić całej Polsce – dodał minister.
Celem programu jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych klas nauczania początkowego z ogromnym znaczeniem pszczół w ekosystemie jako naturalnych zapylaczy oraz ich miejsca w całym procesie zapylania drzew owocowych, w wyniku którego możemy cieszyć się zdrowymi owocami i przetworami, które stanowią nieodzowny element podstawowej diety człowieka.
– Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa została podjęta tutaj na Podkarpaciu, dziękuję realizatorom projektu, który ma ogromny potencjał edukacyjny i jestem przekonana, że lekcje na temat ważnej roli pszczół w środowisku będą dla najmłodszych uczniów ciekawym doświadczeniem i przyczynią się do kształtowania postaw proekologicznych – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Realizatorom projektu zależy na tym, aby zwrócić uwagę na znaczenie roślin miododajnych, które stanowią element naturalnych lub zakładanych przez ludzi tzw. kwietnych łąk, które zdobywają coraz większą popularność. Wymienione działania proekologiczne są bowiem ogromnie ważnym działaniem w kierunku ochrony owadów i stworzenia bazy pyłku kwiatowego i nektaru – podkreślają realizatorzy projektu.
Projekt edukacyjny przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 wybranych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego i jest kontynuacją pilotażu prowadzonego przez Niezależny Związek Rolników Indywidualnych ,,Solidarność” oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w 2021r., w którym udział wzięło 500 uczniów z Podkarpacia. Pomysłodawcy projektu, widząc ogromną potrzebę edukowania dzieci ww. temacie, w 2023 roku kontynuują realizację program w szerszej skali (1500 dzieci) na terenie województwa podkarpackiego z myślą o wdrożeniu programu edukacyjnego Akademia Pszczoły Bohatera w pozostałych województwach. Projekt finansowany jest przez sponsorów pozyskanych przez Fundację Pszczoła Bohater.