W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upamiętniono płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”

27.11.2021

W dzień urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się odsłonięcie pomnika poświęconego jego pamięci. W uroczystości wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy pomniku płk. Łukasza Cieplińskiego

Inicjatorem upamiętnienia są: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Uroczystości rozpoczął dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Michał Małyska. Następnie do zgromadzonych na placu przed budynkiem dowództwa 3. PBOT zwrócił się Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wierni byli przysiędze, niejednokrotnie w skomplikowanych warunkach konspiracji i osaczenia przez wroga musieli podejmować bardzo trudne decyzje. Podejmowali walkę ufając, że kiedyś nadejdzie jej kres, a Polska będzie wolna – mówił Dariusz Iwaneczko.

Do uczestników uroczystości list skierował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który został odczytany przez wojewodę Ewę Leniart.

Odsłaniany pomnik na zawsze pozostanie znakiem naszej pamięci o pułkowniku Łukaszu Cieplińskim − bohaterze podziemia niepodległościowego, ale także o wszystkich Żołnierzach Niezłomnych,
którzy w bezkompromisowej, pełnej wyrzeczeń i poświęceń walce zwyciężali z okupantem niemieckim, a następnie byli prześladowani i mordowani przez komunistów – pisał minister Czarnek.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, że postawa i życie Łukasza Cieplińskiego ma odzwierciedlenie w formach upamiętnienia jego postaci w województwie podkarpackim.

Podkarpacie jest regionem, w którym pamięć o bohaterze dnia dzisiejszego – płk. Łukaszu Cieplińskim była kultywowana przede wszystkim przez jego podkomendnych, potem przez działaczy opozycji antykomunistycznej – ludzi “Solidarności” – przypominała wojewoda.

Wojewoda nawiązała także do działań jakie podejmuje polskie państwo, honorując i upamiętniając ofiary oraz życiorysy narodowych bohaterów.

Decyzja Ministra Obrony Narodowej o nadaniu patrona dla nowo założonej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w osobie Łukasza Cieplińskiego, spełniła oczekiwania środowisk kombatanckich Rzeszowszczyzny – dodała.

– Bardzo dziękuję żołnierzom tej Brygady, że tak troszczą się o pamięć swojego patrona. Przekuwając ją nie tylko w monument, który dzisiaj odsłaniamy, ale we wszelkie działania, które świadczą o tym, że postać ich patrona – bohatera, jest wyznacznikiem ich działalności. Daje to spełnienie testamentu pokolenia żołnierzy Armii Krajowej, a potem “Żołnierzy Wyklętych”, którzy dla wolnej Polski poświęcili swoje życie i swoją wolność – mówiła Ewa Leniart.

Następnie głos zabrał marszałek Władysław Ortyl.

Uroczystość skromna, lecz o wielkiej wymowie. Uroczystość, która nigdy – choćby przybrała wielkie formy – nie odda pełnego honoru da wszystkich dokonań i wielkiego poświecenia płk. Łukasza Cieplińskiego – mówił marszałek.

W rzeszowskich uroczystościach wzięli udział bliscy płk. Cieplińskiego, jego synowa Magdalena Kuińska z rodziną i bratanek Tomasz Dominik.

Pomnik autorstwa krakowskiego rzeźbiarza artysty Wiesława Domańskiego poświęcony jest wybitnej postaci płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”, żołnierza Organizacji Orła Białego, ZWZ-AK oraz „NIE” i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawalera Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego, patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Pomnik usytuowany jest na terenie dowództwa 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie.

Monument przedstawia popiersie pośmiertnie awansowanego do stopnia płk. Łukasza Cieplińskiego w kurtce oficerskiej munduru galowego Wojska Polskiego II RP wraz z oznaką stopnia podpułkownika na pagonach oraz na lewej piersi munduru symbolem odznaczenia Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także czapce oficerskiej z Orzełkiem, wraz z oznaką stopnia podpułkownika. Na granitowym cokole umieszczone są odlane z brązu – Krzyż Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” 1945–1954 i symbol 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz tablica memoriałowa rozpoczynająca się od cytatu za płk Cieplińskim:

„Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze.

Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą,

jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą.

Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość.”

 

Fundatorami pomnika są: Fundacja PGE, Huta Stalowa Wola S.A. Polska Grupa Zbrojeniowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Szkoła Nauki Jazdy Wiraż.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka  Województwa Podkarpackiego, Starosty Powiatu Rzeszowskiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa.

——–

Na podstawie informacji 3 PBOT.
{"register":{"columns":[]}}