Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Rzeszowskiej
20.12.2024
Wręczenie odznaczeń państwowych, stypendiów i nagród oraz promocje doktorskie i habilitacyjne – to główne punkty uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Posiedzeniu Senatu, które odbyło się 19 grudnia w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym w Rzeszowie, przewodniczył rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wręczyła – nadane postanowieniem Prezydenta RP – odznaczenia państwowe – Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę, które zostały zostały przyznane za zasługi dla państwa lub obywateli lub wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa.
Ważnym punktem była uroczystość związana z promocjami habilitacyjnymi i doktorskimi.
W roku akademickim 2023/2024 na Politechnice Rzeszowskiej stopień naukowy doktora habilitowanego nadano 16 osobom, natomiast stopień naukowy doktora 43 osobom.
– Polska nauka wiele dzięki Państwu zyskuje, z czego wszyscy powinniśmy być dumni. Silne szkolnictwo wyższe to silna Polska, która może odważnie patrzeć w przyszłość. Serdecznie gratuluję zarówno odznaczonym, jak i osobom, które odebrały promocje na wyższe stopnie naukowe. Dziękuję za pracę, jaką każdego dnia wykonujecie dla dobra naszej Ojczyzny. Życzę kolejnych sukcesów, niegasnącego zapału do dalszego zdobywania wiedzy i satysfakcji z wkładu do polskiej i światowej nauki – powiedziała wojewoda.
Wizytówką Politechniki Rzeszowskiej są piloci lotnictwa cywilnego, których uczelnia kształci od blisko 50 lat. Na uroczystym posiedzeniu Senatu 29 absolwentek i absolwentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka o specjalności „pilotaż” uzyskało certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego.
Całość uświetnił występ Chóru Akademicki Politechniki Rzeszowskiej.
***
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.
Uczelnia kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.