W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W PUW o wsparciu dla Ukrainy

15.07.2024

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się dzisiaj spotkanie z delegacją American Jewish Committee. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim działań na rzecz wsparcia Ukrainy, jakie są realizowane na Podkarpaciu.

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul zabiera głos podczas posiedzenia

Ponad trzydziestoosobowa grupa reprezentantów AJC spotkała się w PUW z wojewoda podkarpackim Teresa Kubas Hul, wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Piotrem Pilchem oraz Konradem Fijołkiem, prezydentem Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczył także Oleh Kuts, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie.

Wojewoda przedstawiła działania, jakie Podkarpacki Urząd Wojewódzki podjął tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Polegały one przede wszystkim na przygotowaniu i organizacji punktów recepcyjnych, zgromadzeniu i przekazaniu w rejon przejść granicznych łóżek, koców i śpiworów, organizacji i koordynacji dalszej podróży uchodźców do bezpiecznych miejsc w Polsce i całej Unii Europejskiej oraz utworzeniu punktów medycznych, uruchomieniu dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medycznego i podniesieniu gotowość szpitali.

– Położenie geograficzne województwa podkarpackiego oraz zewnętrzna granica UE sprawiły, że już w pierwszych dniach od wybuchu wojny musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo, pomoc socjalną i medyczną tysiącom uchodźców. W 22. dniu od wybuchu wojny, granice województwa przekroczyło milion osób, a 6 marca 2022 roku odnotowano rekordową dobową liczbę 80 tysięcy osób. Warto podkreślić, że Polska nie utworzyła obozów dla uchodźców, co było możliwe dzięki otwartości i ogromnemu zaangażowaniu społeczeństwa – powiedziała wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania są zgodni, że Ukraina nadal potrzebuje wsparcia, a jej walka o wolność, to walka o wolną i bezpieczną Europę.

– Zapraszamy do współpracy w realizacji wielu projektów na rzecz pomocy Ukrainie. Chodzi nie tylko o jej odbudowę, ale także o integrację uchodźców wojennych z naszymi mieszkańcami. Już teraz w tym kierunku podejmujemy wiele działań, ale jestem przekonany, że wspólnymi siłami możemy zrobić jeszcze więcej – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Przedstawiciele AJC przekonywali, że są pod wrażeniem wsparcia, jakiego uchodźcom udzielili mieszkańcy województwa. Zadeklarowali też, że będą wspomagać Podkarpacie w działaniach na rzecz Ukrainy.

Delegacja AJC z Rzeszowa pojechała prosto do Bełżca, gdzie odwiedziła nazistowski obóz zagłady, w którym od marca do grudnia 1942 r. zamordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

fot. Jerzy Żygadło/PUW Rzeszów

{"register":{"columns":[]}}