Wielkie ćwiczenia podkarpackich służb
27.10.2021
"Libero" - pod takim kryptonimem odbyły się ćwiczenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W ich ramach - na bocznicy kolejowej w Dębicy - zrealizowano epizody praktyczne, w trakcie których służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, prowadziły działania związane z reagowaniem na wypadek masowy oraz wystąpienie sytuacji zakładniczej.
Tuż przed godziną 12:00, w wyniku niezachowania ostrożności, kierowca autobusu wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy wprost pod nadjeżdżający pociąg. Pierwsi do działania przystąpili strażacy, umożliwiając ratownikom medycznym dostęp do poszkodowanych, zakleszczonych w zniszczonym w autobusie. Medycy zgodnie z procedurą dokonali traiżu i przetransportowali rannych do szpitali w regionie.
Drugim epizodem była akcja podkarpackich kontrterrorystów. Po kradzieży dokonanej w jednym ze sklepów jubilerskich, uciekający złodzieje wzięli do niewoli zakładników, barykadując się w wagonie stojącym na bocznicy kolejowej w Dębicy. Początkowo rozmowy z przestępcami prowadzili negocjatorzy, następnie do akcji wkroczyli Policjanci z „zespołów bojowych” SPKP. Sprawcy zostali obezwładnieni i zatrzymani.
– Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie koordynacji i współdziałania służb. Były to pierwsze działania tego typu po koncentracji dyspozytorni medycznej na Podkarpaciu. Sprawdzaliśmy możliwości szybkiego reagowania i skierowania dużej liczby Zespołów Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia – mówiła wojewoda Ewa Leniart w trakcie rozmowy z dziennikarzami.
Potrzebę realizacji ćwiczeń podkreślał insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki Policji.
– Dla nas to wyjątkowa możliwość przećwiczenia pewnych schematów i procedur, które w tego typu sytuacja wykorzystujemy. Możemy doskonalić wiedzę teoretyczną, które w toku szkoleń zdobywają policjanci. Dzięki czemu ograniczamy negatywne skutki tego typu zdarzeń w przyszłości – mówił insp. Dariusz Matusiak.
Zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Marczenia przypomniał, że strażacy szczególnie często współpracują z ratownikami medycznymi, dlatego istotną – z punktu widzenia funkcjonowania systemu bezpieczeństwa – jest właściwa koordynacja działania tych służb. Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Andrzej Kwiatkowski przypomniał, że na Podkarpaciu w gotowości jest 96 zespołów ratownictwa medycznego, dlatego w obecnej sytuacji epidemicznej w ćwiczeniach wykorzystane zostały karetki treningowe. Starosta dębicki Piotr Chęciek mówił o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia tego typu zdarzeń na terenie powiatu dębickiego, przez który przebiegają główne szlaki komunikacyjne i swoją działalność prowadzi wiele firm przemysłowych.
W trakcie ćwiczeń sprawdzono procedury reagowania obowiązujące w przypadku sytuacji zakładniczej, w tym zgłoszenia na numer alarmowy 112 i prowadzenia działań ratunkowych. W ćwiczeniach wzięli udział członkowie WZZK oraz wydzielone siły i środki KWP Policji, Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego.