Wielowymiarowość przemocy – konferencja naukowa
19.09.2023
O wielowymiarowości zjawiska przemocy rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się w Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Narastanie przemocy w różnych środowiskach i pojawienie się nowych złożonych form agresji zrodziło potrzebę wymiany poglądów naukowców z wielu dyscyplin oraz praktyków reprezentujących różne instytucje zajmujące się przeciwdziałaniem zjawisku przemocy.
Istotą konferencji „Wielowymiarowość przemocy – strategie działań wobec osób doświadczających przemocy i osób stosujących przemoc” było zwrócenie uwagi na ostatnio wprowadzone zmiany prawa w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, a także zaprezentowanie najnowszych tendencji w badaniach naukowych dotyczących w badaniach naukowych dotyczących agresji oraz zapoznanie z dobrymi praktykami w zakresie strategii działań wobec osób doświadczających przemocy i osób stosujących przemoc.
W systemie przeciwdziałania przemocy domowej dokonano w bieżącym roku wiele istotnych zmian. Zostały one uregulowane w ustawie z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw, obowiązującej od 22 czerwca br.
Pierwszą różnicą nowelizacji w stosunku do dotychczasowej ustawy jest jej nowa nazwa – poprzednie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zastąpiono o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Dotychczasowa definicja przemocy w rodzinie została zmieniona, a w jej nowej treści uwzględniono również kwestię przemocy ekonomicznej oraz cyberprzemocy. Regulacja dodała również nową definicję osoby doznającej przemocy domowej. Zgodnie z nowymi przepisami, m.in. małoletni, który był świadkiem przemocy domowej, powinien być traktowany również jako osoba doznająca przemocy. Krąg osób, których dotyczą zmienione przepisy został rozszerzony miedzy innymi: o byłego małżonka, byłego partnera lub inną osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej, niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania.
Zmienione regulacje dotyczą wszystkich podmiotów systemu, a ich głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób doznających przemocy domowej.
Wśród poruszanych dziś zagadnień znalazły się kwestie dotyczące ostatnich zmian prawa w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, cyberprzemocy szkolnej, kryminologicznych aspektów przemocy, realizacji niebieskiej karty, uwarunkowań i profilaktyki zachowań przemocowych wśród osób pozbawionych wolności, realizacji programów korekcyjno-edukacyjnych, strategii przeciwdziałania przemocy i realizacji wsparcia wobec osób pokrzywdzonych przestępstwem.
W trakcie modułu teoretycznego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart skupiła się na zagadnieniach dotyczących niebieskiej karty, czyli narzędzia, którego celem jest zapewnienia bezpieczeństwa osób doznających przemocy domowej, ale też skuteczna współpraca przedstawicieli różnych instytucji, które są zobowiązane do reagowania w przypadku wystąpienia przemocy domowej. Wojewoda odniosła się do najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w zakresie procedury niebieskiej karty.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Państwową Uczelnię Zawodową im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu we współpracy z Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu, Radą Terenową ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym dla obszaru Województwa Podkarpackiego oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
Patronat nad konferencją objęli natomiast Wojewoda Podkarpacki, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz JM Rektor PUZ im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.