Wojewoda apeluje o bezpieczny wypoczynek
21.06.2021
Stan przygotowania służb do działań mających na celu zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacyjnym, był tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po zakończeniu jego obrad, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się przedstawicielami regionalnych mediów.
W konferencji prasowej udział wzięli także: Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak oraz Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr Adam Sidor.
– Naszą uwagę skupiamy przede wszystkim na zorganizowanych formach wypoczynku. Do dziś w naszym regionie zostało zgłoszonych 477 takich inicjatyw. Korzystać z nich będzie ponad 16 tys. młodych ludzi – wyliczała w trakcie konferencji wojewoda Ewa Leniart.
Duża część działań służb ma charakter prewencyjny, nastawiony na promocję właściwych postaw w okresie wakacyjnym.
– Zwróciliśmy się z prośbą do dyrektorów szkół, aby przypomnieć dzieciom i młodzieży o bezpiecznych zasadach wypoczynku – szczególnie teraz – w ostatnim tygodniu przed wakacjami – dodała Ewa Leniart.
Wojewoda podkreśliła także istotę sprawnego systemu komunikacji pomiędzy służbami a organizatorami letniego wypoczynku.
– Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego dysponuje różnymi narzędziami, które w razie wystąpienia lokalnych zagrożeń zostaną wykorzystane, aby na czas ostrzec organizatorów wypoczynku na terenie naszego regionu – powiedziała wojewoda.
Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch przypomniała o działaniach podjętych przez Kuratorium.
– Podczas wakacji przewidziane zostały kontrole planowane w ilości około 10%, które będą prowadzone przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Będziemy także reagować na wszystkie zgłoszenia niepokojące opiekunów – powiedziała Małgorzata Rauch
Podkarpacki Kurator Oświaty mówiła także o obowiązkach organizatorów wypoczynku.
– Zgłoszenie wypoczynku potwierdza jego legalność i bezpieczeństwo. Zgłoszenie oznacza, że wcześniej swoje działania kontrolne rozpoczęły odpowiednie służby, takie jak m.in.: Straż Pożarna, WSSE i cały szereg służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku – dodała Kurator.
Wszelkie informacje na temat wypoczynku, organizatorów oraz bazy wypoczynku są ogólnodostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Kuratoryjny numer interwencyjny dla uczniów i rodziców: 728 832 622
– Bezpieczne Wakacje 2021 to działania, które obejmujemy priorytetem. Koncentrujemy się na dwóch obszarach. Pierwszy to działalność informacyjno-edukacyjna, którą prowadzimy już od maja. Za nami kilkaset spotkań w placówkach oświatowych. Po rozpoczęciu wakacji, naszą uwagę skierujemy na miejsca, w których organizowany będzie wypoczynek. Drugim obszarem jest służba zewnętrzna. Zarówno ta w ramach działań prewencyjnych, służby patrolowej jak i służby ruchu drogowego – powiedział w czasie konferencji Komendant Wojewódzki Policji insp. Dariusz Matusiak.
Komendant zapowiedział także utworzenie wakacyjnych posterunków wodnych.
– Na czas wakacji w dwóch komendach: miejskiej w Tarnobrzegu i powiatowej w Lesku organizujemy sezonowe posterunki wodne. Wykorzystując łodzie patrolowe będziemy pełnić służbę na wodzie, ale także na terenach przywodnych – dodał insp. Dariusz Matusiak.
W działalność kontrolną zaangażowana jest także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadzi kontrole w każdym obiekcie, gdzie organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży. Najwięcej tego typu działań podejmiemy w powiatach bieszczadzkim i leskim, ale nie zabraknie naszej aktywności m.in. w Rzeszowie, gdzie organizowane są stacjonarne formy wypoczynku – powiedział Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.
W trakcie kontroli szczególną uwagę skierujmy na stan sanitarno-higieniczny tych obiektów, na bloki żywieniowe oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii COVID-19 – dodał Adam Sidor.