W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Województwo podkarpackie przygotowane do zimy

16.11.2021

O przygotowaniach do zimy rozmawiali dziś członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po wydaniu rekomendacji dla służb, wojewoda Ewa Leniart spotkała się z mediami na briefingu prasowym. – Jak co roku, zgłaszamy pełną gotowość do sezonu zimowego – powiedziała.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas konferencji prasowej na temat przygotowania województwa do zimy

Na posiedzeniu WZZK omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. – Sezon zimowy wymaga od nas szerokiej współpracy w zakresie przygotowania i reagowania na zagrożenia, również ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiczną – powiedziała wojewoda.

Członkowie WZZK odnieśli się m. in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, do prowadzonych przez Policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg, działań podejmowanych w celu zapewnienia zdolności eksploatacyjnej kolei, działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Po zakończeniu posiedzenia Zespołu, wojewoda Ewa Leniart wraz z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzejem Babcem i zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji inspektorem Stanisławem Sekułą, spotkali się z lokalnymi mediami.

Wojewoda zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Pomoc dla osób bezdomnych i potrzebujących wsparcia

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym: 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegownie, 3 ogrzewalnie.

Placówki dysponują 874 miejscami stałymi – statutowymi, natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 87 osoby, co daje łącznie 961 miejsc.

– Każda z osób bezdomnych może liczyć na schronienie oraz ciepły posiłek na terenie województwa podkarpackiego. Na ten cel, także z budżetu wojewody przeznaczono 150 tys. zł dla organizacji pozarządowych, które prowadzą działania na rzecz osób bezdomnych – powiedziała wojewoda Ewa Leniart dodając, że dodatkowo – w ramach realizacji programów (konkursów) ogłaszanych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – zostały rozdysponowane środki w kwocie ponad 450 tys. zł, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb podopiecznych i poprawę funkcjonowania placówek, których celem jest niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można będzie uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.  

Według badania liczby osób bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. w województwie podkarpackim zidentyfikowano łącznie 933 osób bezdomnych, spośród których najliczniejszą grupę stanowili mężczyźni – 787 osób, tj. ok. 84,4%. Natomiast liczba bezdomnych kobiet wyniosła 131 osób, tj. ok. 14% oraz dzieci – 15 osób, tj. ok. 1,6%.

– Informacją istotną w kontekście sytuacji epidemicznej,  w której się znajdujemy jest fakt, że osoby bezdomne na Podkarpaciu w 85 proc. są zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 – mówiła wojewoda.

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego. – Zadania, które będą realizować strażacy to m. in. usuwanie nawisów śnieżnych i lodowych z dachów budynków, udrażnianie ciągów komunikacyjnych, dostarczanie żywności do osób, które zostaną odcięte w wyniku obfitych opadów śniegu, usuwanie zatorów lodowych. Jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego są dobrze przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt – zaznaczył nadinsp. Babiec. Podkreślił również, że sezon grzewczy to okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach –  najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Obecny na konferencji prasowej zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektor Stanisław Sekuła również zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w okresie zimowym. Podkreślił, że są prowadzone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.

{"register":{"columns":[]}}