Wystawa na 100-lecie powołania Korpusu Ochrony Pogranicza
05.11.2024
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczystość związana z obchodami 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza połączona z otwarciem wystawy „Korpus Ochrony Pogranicza 1924 – 1939”, zorganizowanej przez Delegaturę IPN w Olsztynie.
Bieszczadzki Odział, jako drugi oddział SG (po Morskim), przedstawi ją funkcjonariuszom, pracownikom oraz społeczności lokalnej i odwiedzającym Przemyśl.
Gości przywitał gen. bryg. SG Tomasz Zybiński i – wprowadzając w tematykę uroczystości -przytoczył treść rozkazu z 23 października 1924 roku do żołnierzy KOP podpisany przez gen. bryg. Henryka Minkiewicza – pierwszego dowódcę tej formacji. Komendant BiOSG nawiązał w ten sposób do tradycji jaką kontynuują współcześni strażnicy graniczni realizujący swoje zadania w obliczu presji migracyjnej i ataków hybrydowych. Podkreślił także ogromną rolę współdziałania z formacjami, których przedstawiciele także uczestniczyli w zbiórce.
– W setną rocznicę powołania Korpusu Ochrony Pogranicza mamy wielki zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy, która przybliży nam jednostkę, która złotymi zgłoskami zapisała się w naszej historii. Chociaż minęło tak wiele lat, ochrona naszej wschodniej granicy nadal pozostaje priorytetem. Dziękuję wszystkim strażnikom za to, że stoicie na straży naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej – powiedziała wojewoda Teresa Kubas-Hul.
Wydarzenie było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień – medali okolicznościowych Patrona BiOSG gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz ryngrafów z repliką odznaki Korpusu Ochrony Pogranicza. Pamiątkową odznakę otrzymała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Wojewoda, wraz z szefami służb mundurowych, odwiedziła również komendę BiOSG w Przemyślu, w tym salę tradycji i centrum nadzoru. Jest to miejsce, z którego podkarpaccy strażnicy graniczni monitorują granicę wykorzystując nowoczesny system perymetryczny. Komendant Bieszczadzkiego OSG zapoznał wizytujących z aktualną sytuacją na ochranianym odcinku polsko-ukraińskiej.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.
Na podstawie informacji BiOSG.